Donanım

Ryzen 6000 serisi AYA NEO konsoluna hayat verebilir

Son periyotta klâsik işletim sistemi üzerinde çalışan bir küçük PC kıvamındaki taşınabilir konsolların sayısı süratle artıyor. Steam Deck ile el konsolları daha fazla ön plana çıkarken farklı markalar da daima yeni eser geliştiriyor. 

AYA NEO Next geliyor

Bu yıl içerisinde AYA NEO Pro ve AYA NEO 2021 ismiyle iki taşınabilir konsol çıkaran AYANEO firması AMD’nin Ryzen 4000 APU serisinden 6 ile 8 çekirdekli iki model kullanmıştı. 16GB LPDDR4x RAM, WiFi 6 ve 1TB SSD ile Windows 10 üzerinde çalışıyordu. 

Steam Deck ise 4 adet Zen 2 çekirdekli ve Navi grafik üniteli bir AMD yongası barındırıyordu. 16GB LPDDR5, 512GB SSD, WiFi 5 üzere özellikler ile Linux tabanlı Steam OS 3.0 işletim sistemi barındırıyordu. Bunun dışında Tiger Lake işlemcili GDP Win 3 sistemi de yeniden hayli tezli. 

Başka taraftan AYANEO ay sonunda yeni bir tanıtım daha gerçekleştirecek. AYA NEO Next ismi verilen bu yeni taşınabilir konsol yeni kuşak performanslı AMD yongalarını kullanacak. Şimdi hangi yonga serisine yer vereceği açıklanmadı. 

Kaynaklar Ryzen 6000U serisi ile konsolun bir sürpriz yapmasını bekliyor çünkü AMD de kısa müddet içerisinde Zen 3+ tabanlı 6nm sürecindeki APU’larının tanıtımını yapacak. Navi grafik ünitesi ile birlikte AYA NEO Next konsolu Steam Deck konsoluna kıymetli bir rakip olabilir. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu