Oyun

Knockout City önümüzdeki ay oyunculara veda ediyor! Pekala neden?

 
Geliştirici Velan Studios tarafından oyunculara sunulan oynaması fiyatsız ekip tabanlı spor oyunu Knockout City, 6 Haziran’da hizmetine son vererek oyunculara veda etmeye hazırlanıyor.
 
Birinci olarak fiyatlı bir yapı ile birlikte karşımıza çıkan kadro tabanlı cümbüş odaklı nişancı oyunu 6. dönemden itibaren fiyatsız bir yapıya büründü. Bu yapı ile birlikte oyuncular fiyatsız bir biçimde oyuna dahil oldu ve birçok oyuncu da bu oyuna akın etti. Daha sonraki süreçte bu fiyatsız yapı sebebiyle evvelce oyunu satın alan oyunculara çeşitli mükafatlar verildi ve bu ortadaki fark kapatılmaya çalışıldı lakin ne yazık ki oyunun gidişatı fiyatsız geçiş ile birlikte yaşadığı artışla kalmadı daha sonraki süreçte bu oyuncu sayısı azalmaya başladı.
 
Resmi sunucular kapanıyor 
 
 
 
Oyuncu sayısını yavaş yavaş azalması ile birlikte grup her dönemde daha fazla içeriği oyuna getirmeye başladı ve lakin bu da gidişata ne yazık ki mahzur olamadı. Birinci olarak 2021 yılında çıkan bu üretim şu anda PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 5, Xbox Series, Switch ve Steam üzerinden PC için mevcut. Şimdilik bu platformlarda oynanabilen lakin ileriki safhalarda oyunculara veda edecek olan bu imal hizmetine son vermeye hazırlanıyor. Hizmetine son vermesi ile birlikte oyunun sunucuları büsbütün kapanıyor ve oynanamaz hale geliyor. Münasebetiyle bu süreç boyunca oyunu oynayabilir ve fiyatsız bir biçimde deneyimleyebilirsiniz.
 
Eğlenceli bir yapı ile birlikte karşımıza çıkan bu oyun içerisinde aslında yakar topun oyunlaştırılmış halini deneyimleyebiliyor ve bu sayede çeşitli aksiyon ve platformu ögelerini da aşabiliyoruz. Oyun elbette birinci çıkışıyla birlikte büyük beklentilerle karşımıza çıktı ve çeşitli platformlarda birçok reklamını gördük. Twitch üzerinden içerik üreticileri bu oyunun oynanmasına vesile oldu ve birçok oyuncu da bu yapılan reklamlarla birlikte oyuna iştirak gösterdi. Birinci 5-6 dönem oyuncu sayısı pek âlâ bir biçimde ilerledi lakin daha sonraki süreçte bu durum bilakis dönmeye başladı ve oyuncular oyunda genel olarak daima tıpkı şeyi yaptıklarından ve yetersiz içerik olduğundan bahsetti.
 
Ekip bu durum hakkında açıklama yaptı 
 
 
 
Hizmetine son verecek olan üretim haziranın birinci haftasında sunucularını büsbütün kapatmaya hazırlanıyor ve takım de bu husus hakkında kimi açıklamalarda bulunuyor. Velan Studios’un açıklamalarını sizlere aktaracak olursak: “Oyunun çıkışının üzerinden yaklaşık 2 yıldan fazla bir mühlet geçti ve bu süreçte oyunculara eğlenceli bir tecrübe aktarmaya çalıştık. Lakin oyunun ne yazık ki 6 Haziran 2023 tarihinde hizmetine son vereceğini duyuruyoruz. Sizlere bu halde veda ettiğimiz için üzgünüz. Belirtilen tarihten itibaren oyunun sunucuları büsbütün kapanacak ve oyunu artık oynanamaz duruma gelecek. Bu, bizler için son derece güç bir karardı ve attığımız bu adımdan ötürü da epey üzgünüz.”
 
Özel sunucular sayesinde oyunu oynamaya devam edebileceksiniz 
 
 
 
Çeşitli açıklamalarla birlikte karşımıza çıkan grup oyunun büsbütün kapatılacağını ve 6 Haziran tarihinden itibaren oyunun oynanmayacağını belirtiyor. Hasebiyle bu tarihten itibaren ne yazık ki oyuncular oyunu elde edemeyecek ve yer aldığı tüm platformlardan oyun kaldırılacak. Böylelikle oyunun hem sayfasına ulaşılamayacak hem de oyunun içeriğine erişilemeyecek.
 
Tüm bu erişilemez duruma karşın geliştirici grup yalnızca PC’de geçerli olmak üzere özel sunucuların olacağını belirtiyor. 6 Haziran’da hizmete veda edecek olan bu üretimi özel sunucular sayesinde oynamaya devam edebileceksiniz. Bu sunuculara erişim fiyatsız bir halde olacak ve bu fiyatsız yapı sayesinde de özel sunucularda oyunu deneyimleyebilecek ve oynayabileceksiniz. Fakat bundan sonraki süreçte oyuna rastgele bir geliştirme yahut içerik eklenmeyecek. Bu durumda oyuncular için rastgele bir ilerleme sistemi de yer almayacak. Münasebetiyle bu özel sunucularda oyun ne kadar oynanır bilinmiyor.
 
Oyun bizlere neler sunuyor? 
 
 
 
Yakar top temalı bu imal içerisinde takım tabanlı bir yapı bulunuyor ve takımımıza farklı arkadaşlarımızı ve oyuncuları davet edebiliyoruz. Davet ettikten sonra kendimize ilişkin bir kadro kurabiliyor, oyun içerisinde farklı farklı arenalara atılabiliyor ve bu arenalarda kapışabiliyoruz. Yakar topu öbür oyuncuların üzerine atabiliyor, onları bu toplarla birlikte vurabiliyor ve çeşitli puanlar kazanabiliyoruz. Oyun içerisinde farklı farklı arenalar bulunuyor ve bu arenalarda öbür ekiplerle bir arada kapışabiliyor ve oyundan galip çıkmaya çalışıyoruz. Knockout City içerisinde bulunan bu arenaların her birinin kendine ilişkin atmosferi, yapısı ve platform zorlukları bulunuyor. Münasebetiyle üstlere hakikat atlayıp zıplayabiliyor sağa sola yanlışsız kaçabiliyor ve çeşitli ögelerle birlikte oyun içerisinde bizlere hakikat gelen toplardan kaçmaya çalışabiliyoruz.
 
Çok oyunculu maçlara geçiş yaparak oyun içerisinde çeşitli puanlar kazanabiliyor ve yeni mükafatların de sahibi olabiliyoruz. Oyunda ister direkt olarak kendi ekibinizi kurabiliyor istersek de farklı ekibe direkt dahil olabiliyoruz. Yakar topla birlikte üstünlük sağlayabileceğimiz bu imal içerisinde rakip ekiplerle karşılaşarak çok oyunculu mod içerisinde yer alabiliyor ve öteki rakipleri saf dışı bırakmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bir yandan rakip kadrosu ortadan kaldırmayı hedeflerken öteki yandan ise kendi grup arkadaşlarımızla bir arada oyunda çeşitli planlar kurabiliyor ve rakip oyuncuları abluka altına alabiliyoruz. Oyunda farklı farklı yapabileceğimiz hareketler bulunuyor ve çeşitli süratlerde da yakar topumuzu fırlatabiliyoruz.
 
Çeşitli oyun modları ve farklı arenalar yer alıyor 
 
 
Oyun içerisinde elbette çok çeşitli içerik haritaları bizleri bekliyor ve çeşitli özelleştirmeler de bu üretim içerisinde mevcut. Oyunda farklı top tipleri, farklı yerler, bölgeler, arenalar ve çeşitli oyun modları da yer alıyor. Bu içeriklerle bir arada oyundan daha farklı tecrübeler elde edebiliyor ve her top tipi ile birlikte farklı etkinliklere, vazifelere ve daha fazlasına iştirak gösterebiliyoruz. Olağan farklı top tiplerinin kendine ilişkin çeşitli avantajları ve dezavantajları bulunuyor ve bunların kimileri da büsbütün özelleştirme halinde karşımıza çıkıyor.
Knockout City’de temel emelimiz ekibimizle birlikte arenaya atılmak, bu arenada topu rakibe yanlışsız atmak topu / direkt yakalamak ve toptan kaçmak. Büsbütün rakipleri gafil avlama biçiminde karşımıza çıkan bu üretimde rakipleri arttan yahut karşıt bulunduğu anda vurarak onları alt edebiliyoruz. Oyun içerisinde gerçek hayatta oynadığımız halde üzerimize gelen yakar topu tutabiliyor ve bu yakar topu rakibin üzerine fırlatarak onu zıt ayakta yakalamaya çalışıyoruz. Münasebetiyle sayı yapmamız için yakar topun rakibe vurması ve rakibin bu topu tutmaması gerekiyor. Gerçek hayattaki yakar top kuralları aslında bu oyun içerisinde temel alınmış durumda lakin oyun Alışılmış ki daha fazla içeriği ve eğlenceyi bünyesinde barındırıyor.
 
Takımımızla irtibat çok önemli 
 
 
Oyun içerisinde elbette rakip oyuncuları alt etmek için kendi kadromuzla bir arada irtibat haline geçebiliyor ve bu bağlantıyla birlikte çeşitli stratejiler ve planlar sağlayabiliyoruz. Rakipleri saf dışı bırakmak için kendi grup arkadaşlarımızla birlikte konuşabiliyor, onlara pas atabiliyor ve bir anda rakibin oyuncusunu aykırı ayakta yakalayabiliyor ve onu alt edebiliyoruz. Münasebetiyle oyun içerisinde çeşitli paslaşmalar yapabiliyor ve yakar topu direkt rakiplerin üzerine atabiliyoruz.
Knockout City içerisinde çeşitli özelleştirme seçenekleri de bulunuyor ve kendi karakterimizi yaratmak için oyun bizlere imkan sunuyor. Oyunda karakterinizi özelleştirebiliyor ve arkadaşlarımızla bir arada dilediğimiz kadrosu kurabiliyoruz. Farklı farklı kostümleri üzerinize alabileceğimiz ve çeşitli elbiselerle bir arada donanabileceğimiz bu üretim içerisinde istediğimiz özelleştirmelerle rakip oyuncuları alt edebiliyor ve çeşitli etkinliklere katılabiliyoruz. Etkinliklerle birlikte yeni kostümlerin kilidini açabiliyor ve çeşitli özelleştirmelerin de sahibi olabiliyoruz. Münasebetiyle oyun içerisinde yeni içeriklerin kilidini açmak için vazifeleri yapmak ve etkinliklere katılmak epey ehemmiyet arz ediyor.
 
Oyuncular çevrimiçi ögeleri süratli bir halde tüketiyor 
 
 
Oyun genel prestijiyle Steam üzerinde ve öteki platformlarda olumlu bir biçimde karşılanıyor ve oyuncular bu oyun ile eğlenceli dakikalar geçirdiğini söz ediyor. Oyunun natürel ki bu halde hizmetine son verme durumu ile karşımıza çıkması oyuncuları üzen durumlardan bir tanesi. Fakat oyunlar içerisinde çok sayıda çevrimiçi öge bulunduğundan ötürü ve direkt olarak çevrimiçi bir yapıyla karşımıza çıktığından ötürü bu oyunların hayat müddeti kimilerinin ne yazık ki çok olmuyor. Münasebetiyle bu oyunlara daima olarak içerikler sağlamak ve oyundaki oyuncuları oyunda tutmak için büyük bir uğraş sarf etmek gerekiyor. Genel prestijiyle son vakitlerde çevrimiçi tabanlı çok fazla oyun çıkış yapıyor ve bu oyunlara ne yazık ki oyuncuların büyük vakit harcamaları gerekiyor ve daima olarak bu oyunları oynamaları lazım. Durum bu olunca oyuncular çok fazla içerik tüketiyor ve bu içerikleri de süratli bir biçimde bitiriyor.
 
İşte bu durumdan ötürü çevrimiçi oyunların ömür müddeti ne yazık ki çok fazla değil. Lakin doğal ki bu biçim oyunların da piyasada olması gerekiyor ve oyuncuların bir halde çevrimiçi oyunlarla birlikte eğlenmesi ve rakip gruplarla bir arada kapışması gerekiyor. Önümüzdeki süreçte de birçok çevrimiçi tabanlı oyunlar çıkacak ve bu oyunların ne yazık ki birçoğu bu halde hizmetini son verecek. Yeniden geldiğimiz noktada servis tabanlı oyunların da hizmetine son verileceği duyuruldu. 2023 yılı içerisinde büyük çaplı imallerinde hizmetine son verdiğini görebiliyor ve aslında bu yılı kapanma yılı olarak kıymetlendirebiliriz.
 
 
 
Oyun öteki taraftan renkli grafikleriyle ve karakterleriyle karşımıza çıkıyor. Hem atmosferi hem de yapısı prestijiyle da dikkatimizi çekiyor. Renkli grafiklerin yanı sıra animasyonlar da epey zevkli bir formda karşımıza geliyor ve bu zevkli içeriği biz de oyundaki dinamiklerle birlikte tüketebiliyoruz. Elbette oyunda farklı farklı atış biçimleri bulunuyor ve bu biçimlerle bir arada de oyundan farklı tecrübeler elde edebiliyoruz.
 
6 Haziran’dan sonra artık içerik eklenmeyecek 
Knockout City karşımıza kolay oynanabilen ve süratli alışılabilen bir yapıyı bizlere sunarak çıkıyor. Elbette 6 Haziran tarihinde hizmetine son verecek olan bu üretimi üstte da bahsettiğim üzere özel sunucularla bir arada fiyatsız bir formda oynayabilecek lakin natürel ki burada çok bir yoğunluğun bekleneceğinden kelam edemeyiz. Bu süreçte  sonra oyun resmi sunucularını büsbütün kapatacak ve hizmetine son verecek. Münasebetiyle bu saatten sonra oyuna rastgele bir içerik güncellemesi, yeni dönem güncellemesi ve öbür yenilikler eklenmeyecek.
 
 
Genel olarak eğlenceli bir tecrübenin bizlere aktarıldığı bu üretim içerisinde oyuncular arkadaşlarla bir arada oyunu oynamanın daha zevkli olduğunu ve bu halde daha çok keyif aldığını belirtiyor. Genel olarak incelemelere baktığımız vakit da olumlu bir durum kelam konusu. Lakin oyuncu sayısı ne yazık ki geliştirici takımın ve yayıncı takımın istediği durumda değil ve bu durumdan ötürü da oyun bizlere veda etmeye hazırlanıyor. 
Pekala siz bu oyunu oynadınız mı ve oyundan hakikaten zevkli olduğunu düşünüyor musunuz? Şayet zevkli bir içeriği bizlere aktarıyorsa ve kâfi bir kapasiteye de sahipse sizce neden bu oyun hizmetine son veriyor?  Yorumlarınızı dilediğiniz üzere yapabilir ve fikirlerinizi belirtebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu