Sosyal Medya

Twitter’ın yeni medya politikasıyla aşırı sağ hedef eleştirmenler

Aktivistler, aşırı sağcı grupların aşırılık karşıtı hesapları hedef almak için Twitter’ın yeni özel medya politikasını kullandığını söylüyor.

Geçen hafta sosyal medya devi, özel kişilerin izinsiz paylaştığı resim veya videolarının talep üzerine kaldırılacağını söyledi.

Aktivistler, aşırı sağ üyelerin, kendilerini tanımlayan hesapların askıya alınması için politikayı kullandığını bildiriyor.

Twitter, bir dizi “koordineli ve kötü niyetli rapor” selinin ardından bir dizi hesabın yanlışlıkla askıya alındığını söyledi.

Yeni politika

Geçen hafta yeni kuralın tanıtılması, Twitter’ın “doxxing” (ev adresleri gibi özel bilgilerin yayınlanmasını) yasaklama politikalarının bir uzantısıdır.

Şirket, görüntülerin yayınlandığı bağlamı dikkate alacağını söyledi.

Örneğin, tweet’lerin tanınmış kişiler hakkında olması veya söz konusu medyanın protestolar veya spor etkinlikleri gibi halka açık toplantılar sırasında ele geçirilmesi durumunda istisnalar yapılacaktır.

Ancak, yeni politikanın uygulamaya konmasını takip eden günlerde, bir grup aşırı sağ eylemcinin Telegram ve Gab gibi hizmetlerdeki takipçilerini aşırılık karşıtı hesaplara karşı şikayette bulunmaya çağırmaya başladığı bildirildi .

Bu hesaplar, neo-Nazileri ve beyaz üstünlükçüleri tanımlamak, aşırılık yanlılarını izlemek ve nefret mitinglerine katılanları belgelemek için kullanılanları içeriyordu.

Amaç, bu hesapları askıya almak ve kişisel fotoğraflarını kaldırmak gibi görünüyordu.

‘Kötü amaçlı’ raporlar

Washington Post ayrıca alternatif sosyal ağ Gab’daki bir kullanıcının 50’den fazla ihbarda bulunduğunu iddia ederek diğerlerine “Saldırıda kalmanın zamanı geldi” dediğini bildirdi.

Ve Twitter’daki en önde gelen anti-faşist hesaplardan biri olan Atlanta Antifacists, geçen hafta bir “Beyaz Öğrenci Birliği” organizatörünün kimliğini ifşa ettiği için rapor edildiğini tweetledi .

Twitter, gönderiyi silene kadar hesabından kilitlediğini ekledi.

Açıklamada, “Zaten neo-Naziler yeni politikayı eleştirmenlerini kapatmaya çalışmak için kullanıyor” denildi.

“Twitter’ın politikası, beyaz gücü ve aşırı sağ organizatörleri kamuoyunun incelemesinden koruma girişimidir. Kabul edilemez, ancak şaşırtıcı değil.”

Şirketin bir sözcüsü BBC’ye yaptığı açıklamada, “eşgüdümlü ve kötü niyetli raporların” bir selinin ardından yeni politika kapsamında hesapları yanlışlıkla askıya aldığını söyledi.

Sonrasında “uygulama ekipleri birkaç hata yaptı” diye eklediler.

Twitter, bugüne kadar kaç ihbar yapıldığını doğrulamayı reddetti, ancak “bir düzine hatalı askıya alma” meydana geldiğini söyledi.

Twitter, hataların düzeltildiğini ve yeni kuralının “amaçlandığı gibi kullanıldığından” emin olmak için dahili bir inceleme başlatıldığını söyledi.

‘Uzun süredir devam eden taktik’

Düşünce kuruluşu Demos’taki Sosyal Medya Analizi Merkezi’nin araştırma direktörü Carl Miller, araştırmacıların ve gazetecilerin bu şekilde hedef alınmasının yaygın olduğunu söyledi.

Dedi ki: “Çevrimiçi işaretleme ve raporlama mekanizmalarının kötüye kullanılması, muhtemelen daha fazla politik kullanım bulmadan önce çevrimiçi oyundan kaynaklanan uzun süredir devam eden bir taktiktir.

“Özellikle platform uygulaması otomatikleştirildiğinde, sahtekarlığa karşı savunmasızdır.”

Bay Miller, Twitter’ın muhtemelen otomasyondan uzaklaşacağını ve politikanın fiili olarak uygulanmasının ruhuna uygun olduğundan emin olmak için raporları manuel olarak değerlendireceğini söyledi.

“Uzun vadede, koordineli işaretlemenin nasıl göründüğünü öğrenmek için makine öğrenimini ve diğer analitik biçimlerini kullanmaya çalışacaklarından şüpheleniyorum ve bunu sürece dahil etmeye başlayacaklar.”

Sosyal medya danışmanı Matt Navarra, bu olayın sosyal medya platformları için çevrimiçi içerik denetiminin ne kadar karmaşık ve zorlu olduğunun altını çizdiğini de sözlerine ekledi.

“Twitter’ın buradaki çabaları iyi niyetli olsa da, politikanın yansımaları ve istenmeyen sonuçları açıktır.

“Twitter, zayıflatmayı umduğu kullanıcıları silahlandırdı ve şimdi bu yeni politikayı karşı saldırı için bir silah olarak kullanıyorlar.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu