Donanım

Nvidia, giriş düzeyi GeForce RTX 3050’yi duyurdu!

CES 2022 kapsamında dev ekran kartı firmaları AMD ve Nvidia’nın duyuruları birbiri arkasına gelmeye devam ediyor. AMD’nin gerçekleştirdiği, Radeon RX 6000 serisi taşınabilir grafik kartları ve RX 6500 XT masaüstü kartlarının tanıtımından sonra Nvidia da sahneye çıktı. Amerikalı teknoloji devi, ray-tracing (ışın izleme) teknolojisine giriş için ülkü bir model olması beklenen GeForce RTX 3050 modelini duyurdu.

RTX 3050, ışın izleme için fiyat/performans kartı olacak

Işın izleme teknolojisi (ray-tracing) her ne kadar görsel açıdan bir şölen sunsa da bu teknolojiyi sunabilecek fiyat/performans ekran kartı bulmak şu ana dek epeyce zordu. Nvidia, piyasadaki ray-tracing takviyeli ve fiyat olarak da oyunculara hitap edebilecek ekran kartı boşluğunu, yeni kuşak grafik kartı GeForce RTX 3050 ile kapatmayı planlıyor.

CES 2022 kapsamında tanıtılan ve kullanıcılara hem DLSS hem de RTX takviyesini daha uygun fiyatlarla sunmayı hedefleyen RTX 3050; GTX 1650, 1050 Ti ve 1050 serisi ekran kartlarının FPS bedelleriyle karşılaştırılaraktanıtıldı. 1080p çözünürlükte, en yüksek ayarlarda ve i9 işlemci kullanılarak yapılan testlerde RTX 3050 epey fark yaratıyor. Tüm bu bedellerin ışın izleme (Ray-Tracing) teknolojisinin açılarak gerçekleştirildiğini belirtmekte yarar var.

Nvidia’nın piyasadaki en ucuz RTX takviyeli ekran kartı olacak olan RTX 3050, 249 dolar etiketiyle piyasaya sunulacak. Giriş düzeyinde en ucuz RTX olacak olan ekran kartı, selefi RTX 3060’dan tam 80 dolar daha ucuz olacak. RTX 3050, Nvidia’nın Ampere mimarisi ile geliyor ve 8GB / GDDR6 VRAM’e sahip. Nvidia tıpkı vakitte üçüncü kuşak Tensor çekirdeği de sunuyor ve bu sayede DLSS üzere yapay zeka takviyeli performans teknolojilerine de dayanak verecek.

Pekala sizler Nvidia’nın RTX serisine giriş ekran kartı olan RTX 3050 hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu