Donanım

DJI’a berbat haber: Kara listeye alındı

Huawei de dahil son devirde Uygur Türklerinin Sincan özek bölgesinde insan hakları ihlallerine verecek derecede kısıtlanması, kamplara alınması, takip edilmesi üzere aksiyonlarda rol alan Çinli firmalara ABD tarafından ambargo uygulanıyor. Son olarak ünlü Drone üreticisi DJI da yatırım yasağına takıldı. 

DJI’a şok haber

Ticari Drone kesiminin önderi pozisyonundaki DJI bilhassa Uygur toplama kamplarını izleyen teknolojiler geliştirmekle gündeme gelmişti. Çin’in insan hakları ihlallerine sert reaksiyon gösteren ABD ise yeni yatırım yasaklarını duyurdu. 

Çin’in yükselen yıldızı olan yonga dökümcüsü SMIC ve DJI da dahil 8 Çinli firmaya yatırım yasağı getirildi. Bu firmalar zati ABD menşeli rastgele bir firmadan tedarik yapamıyordu. Artık rastgele bir ABD firması bu firmalara yatırım yapamayacak. 

DJI bu yasak ile biraz daha sarsılacak çünkü değerli yatırımcılarından Kleiner Perkins ABD kaynaklı. Sonraki periyotta de ABD’den yatırım alamayacak. Geçtiğimiz hafta da Çinli Time Sense yapay zekâ firmasına ekonomik ambargo uygulanmıştı. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu