İnternetTeknoloji

‘Rakamlar’ olarak adlandırılan Ubisoft NFT’leri oyun içi öğeler için piyasaya sürüldü

Oyun devi Ubisoft, bu haftadan itibaren NFT’leri oyun içi öğelerine getirecek yeni sistemini duyurdu.

Değiştirilemeyen jetonların popülaritesi patladı ve dijital sanat koleksiyonları için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ubisoft’un “Rakamlar” adı verilen sistemi, alınıp satılabilen, türünün tek örneği seri numaralarına sahip oyun içi dijital öğeler olarak sunulacak.

Eleştirmenler, geleneksel sistemlere göre çok az fayda sağlarken NFT’lerin çevre için kötü olduğunu savunuyorlar.

Assassin’s Creed, Far Cry ve Rainbow Six serisi gibi oyunlarla ünlü Ubisoft, henüz bir NFT projesi başlatan en önemli oyun geliştiricisi ve yayıncısıdır.

Şirket, blockchain teknolojisiyle ilişkili çevresel sorunları ele aldığını iddia ediyor.

Oyun içi NFT’leri, diğer seçeneklerden çok daha enerji verimli olduğunu iddia ettiği Tezos blok zincirinde depolanacak.

Ancak, NFT’lerin oyunlarda kullanımı tartışmalı olmaya devam ediyor, birçok oyuncu ve tasarımcı, bunun oyunculara herhangi bir fayda sağlamak yerine yalnızca para kazanmanın bir yolu olarak görüldüğüne inanıyor.

O nasıl çalışır?

Ubisoft’un ilk Digits partisi, Perşembe günü şirketin oyunu Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint için sabit sayıda oyun içi dijital öğeden oluşan “sınırlı sayıda” piyasaya sürülecek. Kripto para birimi ile ödeme yapılabilir, ancak yalnızca ABD, Kanada, İspanya, Fransa, Almanya, İtalya, Belçika, Avustralya ve Brezilya’nın piyasaya sürüldüğü ülkelerde.

Pek çok oyun – özellikle popüler Fortnite veya Warzone oyunları gibi oynaması ücretsiz olanlar – oyun içi kozmetik ürünler veya karakterlerin veya öğelerin görünümünü değiştiren “dış görünümler” satarak paralarının büyük bir kısmını kazanıyor.

Ubisoft, NFT teknolojisini bu oyun mekaniğine uyguluyor ve genel ekosistemini “Quartz” olarak adlandırıyor.

NFT’ler bir şekilde her zaman benzersizdir, ancak oyun içi kozmetikler, bir kopyasını alan her oyuncu için aynıdır. Ubisoft’un çözümü, bu dijital ürünlere benzersiz bir seri numarası koymaktır.

Şirket tarafından gösterilen bir örnekte, bir karakter tarafından giyilen dijital bir kaskın görünümünde metale “damgalanmış” bir seri numarası var gibi görünüyor – Ubisoft’un söylediği bir sayı her sahip için farklı olacak.

Ubisoft, bu seri numarasının oyun içinde diğer oyuncular tarafından görülebileceğini ve her oyuncunun her bir “Rakam” NFT’sinden yalnızca birine sahip olabileceğini söyledi.

Bu Rakamlar daha sonra blok zincirindeki diğer herhangi bir jeton gibi kripto para birimi ile satın alınabilir ve satılabilir – Ubisoft’un oyunlarına sahip olmayan veya oynamamış olanlar için bile. Eşyaların oyundaki önceki sahiplerini de listeleyeceği belirtildi.

“Digits ile, diğer uygun oyuncuların Ubisoft ekosistemi dışındaki üçüncü taraf platformlarda edinmeleri için satışa sunulabileceğinden, öğeler artık bir oyuncunun oyun envanterine bağlı değil” dedi.

Ancak öğelerin Ubisoft dışı oyunlarda kullanılması pek olası değildir.

Bazı NFT’ler, orijinal yaratıcıya, her el değiştirdiğinde satıştan “kesinti” verir. Ubisoft, sistemi bu şekilde kurup kurmadığını söylemedi.

Şirket, tüm sürümü “büyük ölçekli bir deney” olarak nitelendiriyor ve dört yıldır blockchain teknolojisini araştırdığını söylüyor.

Sorun ne?

Ubisoft, Bitcoin veya Ethereum kripto para birimlerini çıkarmak için kullanılan diğer sistemlerden “çok daha az enerji” gerektirdiği için Tezos blok zincirini kullandığını söylüyor.

Geleneksel kripto sistemleri, işlemleri doğrulamak için son derece yoğun hesaplamalar yapan güçlü bilgisayarları içeren “iş kanıtı” olarak adlandırılan şeyi kullanır. Tezos, “hisse kanıtı” adı verilen farklı bir sistem kullanır.

Ancak NFT’leri oyunlara dahil etme fikri, başka bir büyük oyun firması olan EA’nın ilgisine rağmen kendi içinde tartışmalıdır .

En büyük PC oyun platformu olan Steam, NFT ve blockchain oyunlarının mağazasında listelenmesini yasakladı – bu da bazı erken NFT tabanlı oyunların kaldırılmasıyla sonuçlandı.

Bir oyun tasarımcısının konuyla ilgili popüler bir Twitter iletisi, NFT’lerin “oyunlar için zararlı olduğunu” ve “NFT’ler ve blok zinciri teknolojisi ile oluşturularak işlerin daha kolay veya daha iyi hale getirilmediğini” savunan binlerce kez retweetlendi.

Kozmetik eşyaların gerçek parayla ticaretinin de blockchain teknolojisi olmadan çalıştığı kanıtlandı – 2012’de oyun içi görünümleri satın almak ve satmak için bir sistem yayınlayan Steam tarafından .

Ancak Ubisoft, NFT sisteminin “gerçek bir metaverse geliştirme” yolunda ilk adım olduğunu söyledi. Meta veri deposu kavramı bazen farklı dijital dünyalar arasında aktarılan dijital olarak sahip olunan öğelerin fikrini içerir. Bazı meraklılar, NFT’lerin bunu yapmak için net bir mekanik sunduğuna inanıyor.

“Uzun vadeli çabalarımız, blockchain’in merkezi olmayan yaklaşımının, oyuncuları endüstrimiz için sürdürülebilir bir şekilde oyunlarımızın paydaşları haline getirebileceğini ve harcadıkları zaman boyunca ürettikleri değeri, Ubisoft’un inovasyon ekibinden Nicolas Pouard, satın aldıkları ürünler veya çevrimiçi oluşturdukları içerikler” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu