Donanım

AMD Radeon RX 6500 XT tanıtıldı

Büyük bir hız ve heyecanla geçen CES 2022 etkinliğinde uzunluk gösteren şirketlerden biri de bilgisayar kesimindeki en başarılı çip ve grafik kartı üreticilerinden biri olan AMD. Fuar kapsamında hem yeni çiplerini, hem de ekran kartlarını tanıtan şirket, yeni seçenekleriyle bilgisayar kullanıcılarının ilgisini çekmek istiyor. AMD, Radeon RX 6500 XT ekran kartıyla düşük bütçeli şahısları hedefliyor.

Her ne kadar ülkemizde kıymetli olacak olsa da batıda uygun fiyatlı tanıtılan yeni Radeon RX 6500 XT, bütçe dostu bir ekran kartı alıp GTX 1650 ve RX 570 üzere eski modellerden kurtulmak isteyen kullanıcıların gözdesi olabilir. Bu ekran kartlarından daha performanslı olan ve FidelityFX teknolojisi ile daha âlâ örnekleme yapabilen RX 6500 XT, AMD’nin fuarda tanıttığı eserlerden sadece birisi.

AMD Radeon RX 6500 XT tanıtıldı

Hem fiyat tarafında, hem de performans tarafında kullanıcıları mutlu edecek olan AMD Radeon RX 6500 XT, pazardaki kısıtlı ekran kartı çeşitliliğini bir nebze de olsa arttırmış olacak. 4GB GDDR6 RAM ile gelen model 16 süreç ünitesine sahip olacak ve 2.6GHz ile 2.8GHz suratında çalışabilecek. Ayrıyeten bu ekran kartı 107W güç çekecek.

Ayrıyeten şirketin 6nm üretim sürecinden geçen birinci ekran kartlarından biri olan Radeon RX 6500 XT, 199 dolarlık fiyat etiketiyle pazarda taliplerini bekleyecek. Daha doğrusu, AMD bu ekran kartını 199 dolarlık fiyattan ortaklarına sunacak. MSI, Gigabyte üzere şirketler de kendi kar marjlarını sağlayıp son kullanıcıya ulaştıracak. Ortadaki fiyat farkının çok yüksek olmayacağı yapılan söylentiler ortasında.

Pekala siz bu ekonomik şartlarda bilgisayarınıza yeni bir ekran kartı satın alır mısınız? Alacak olsanız bütçenizi ne düzeyde tutarsınız? 200 dolar (yaklaşık 2.700 TL) civarı bir paraya Radeon RX 6500 XT tercih eder misiniz? Yorumlarda belirtebilirsiniz…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu