Bilim

Bir Domuzun Böbreği, Bir Beşere Muvaffakiyetle Nakledildi!

New York Üniversitesi Langone Health cerrahları, genetiği değiştirilmiş bir domuz böbreğinin bir insan alıcıya ikinci başarılı naklini duyurdular. Tipinin birinci örneğinden üç ay sonra elde edilen muvaffakiyet, hayat kurtarıcı nakil gerektiren hastalarda insan dışı organların kullanımının önünü açabilir.

Bu noktada belirtmekte yarar var: Bugüne kadar tamamlanan her iki operasyon da deneyseldi ve domuz böbrekleriyle yaşaması beklenmeyen insanları içeriyordu. Birincisi, ömür takviyesi kapatılmadan kısa bir müddet evvel, ailesinin hekimlerin ameliyatı gerçekleştirmesine müsaade verdiği beyin mevti gerçekleşmiş bir bayana nakledildi. Artık, tıpkı cerrah grubu, teneffüs aygıtına bağlı olan ve yakın vakitte ölen bir kişi üzerinde başarıyı tekrarladı.

Ksenotransplantasyon olarak bilinen hayvandan beşere nakiller, bilim insanları tarafından mevcut donör organ ıstırabına potansiyel bir tahlil olarak görülüyor. Ne yazık ki, birçok insan nakil beklerken hayatını kaybediyor zira kâfi organ mevcut değil, lakin bir insan donörün hazır olmasını beklemek yerine çiftlik hayvanlarından elde edilen organları kullanma mümkünlüğü sayısız hayat kurtarabilir.

Lakin buradaki en büyük zorluk, bağışıklık sistemlerimizin yabancı hususları tanımaya hazır olması gerçeğinde yatıyor. Bu nedenle bedenimiz öteki tiplerin organlarını doğal olarak reddediyor. Örneğin, beşerler dışındaki birçok göğüslü, alfa-gal ismi verilen bir şeker üretir ve bu molekülün bedenimize girmesi, istilacı gereci yok etmek için tasarlanmış bir antikor reaksiyonunu tetikler.

Bunun olmasını önlemek için cerrahlar, alfa-gal üretiminden sorumlu genden mahrum olacak biçimde genetik olarak değiştirilmiş domuz böbreklerini kullandılar ve böylelikle bu bağışıklık yansısının oluşmamasını sağlayabildiler. En son deneylerinde, değiştirilmiş böbrek, alıcının üst bacağındaki kan damarlarına bağlandı ve çalışma ve müşahede için 54 saatlik bir mühlet boyunca karın dışında tutuldu.

Cerrahlar, birinci denemelerinde olduğu üzere, organın alıcı tarafından reddedilmediğini, tıpkı vakitte güzel çalıştığını bildirdiler. Kreatinin üzere atık eserler böbrekten uygun bir oranda süzülürken, idrar üretimi olağan bir insan böbreğininkiyle eşleşiyordu.

Baş cerrah Dr. Robert Montgomery, bu inanılmaz muvaffakiyet hakkında yaptığı açıklamada, “Genetiği değiştirilmiş bu organların, dünya çapında hayat kurtaran bir ikram bekleyen birçok insan için yenilenebilir bir organ kaynağı olabileceğine dair devam eden vaadi göstermek için birinci dönüştürücü prosedürün sonuçlarını tekrarlayabildik” dedi ve ekledi: “Beşerler üzerinde deneyler yapmaya başlamadan evvel yapılması gereken daha çok şey var, fakat ön bulgularımız bize umut veriyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu