Donanım

Uyarlanabilir Transistör ile Geleceğin CPU’ları Baştan Tasarlanabilir

CPU teknolojisi her geçen gün gelişiyor ve daha az sayıda transistör kullanmak üzere tasarlanarak daha çok güç, buna rağmen daha fazla verimlilik odaklı olması hedefleniyor. Bir araştırma grubu ise bu taraftaki çalışmalarını hızlandırmış. Uyarlanabilir transistör tasarımı geliştirilen Viyana Teknoloji Üniversitesi araştırmacıları, geleceğin CPU teknolojisinde çok daha az sayıda transistör kullanılacağını söylüyor.

Araştırmacılar, geleceğin işlemcilerinin bugün olduğundan yüzde 85 oranında daha az transistör kullanabileceğini açıklamış. Bununla birlikte daha düşük güç tüketimi ve sıcaklık sağlanacakken, daha yüksek frekans ve performans üretilebilecek. Bahsedilen uyarlanabilir transistörlerin, geleceğin bilgisayar çiplerinin baştan tasarlanmasına, yapay zeka, hudut ağları ve öteki yeni alanlar için yeni imkanlara yol açması bekleniyor.

Öte yandan projenin gerisindeki araştırmacılardan biri olan Dr. Masiar Sistani, ACS Nano mecmuasına yaptığı bir açıklamada şunları söylüyor: “Yeterli kurulmuş silikon bazlı transistör teknolojisini yeni transistörümüzle büsbütün değiştirmek istemiyoruz, bu küstahça olur. Yeni teknolojinin gelecekte bir eklenti olarak bilgisayar çiplerine dahil edilmesi daha mümkün. Kimi uygulamalar için uyarlanabilir transistörlere güvenmek yalnızca güç açısından daha verimli ve kullanışlı olacaktır.

Sonuç olarak geliştirilen bu yeni transistör tasarımı, farklı mantıksal vazifeleri gerçekleştirmek için ahenk sağlama yeteneğine sahip. Fakat araştırmacıların bunu CPU dizaynını baştan oluşturmak için mi, yoksa yardımcı bir ünite olarak mı tercih edeceğini vakit gösterecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu