Mobil

Apple’a bir yaptırım da Hollanda’dan: arkadaşlık uygulamaları için alternatif ödeme teknikleri mecburî olacak

Geçtiğimiz yılın, Apple vs Epic davası sonucunda Apple’ın, geliştiricilerin uygulama içi satın alımlar için App Store dışında kendi sitelerine yönlendirmesine engellemesine karşı çıkılmıştı. Daha yürürlüğe geçmeyen yasaya Apple’dan itiraz geldi, lakin birçok farklı ülke Apple’a kendi ülkelerine özel kurallar getirmeye başladı.

Hollanda’da arkadaşlık siteleri için alternatif uygulama içi satın alımlara müsaade verilecek

iCulture’dan gelen habere nazaran Hollanda Tüketiciler ve Piyasalar Kurumu, Apple’a yeni bir kural getirdi. Bu kurallar, sadece Tinder ve Bumble üzere arkadaşlık uygulamaları için geçerli olacak. Kuralara nazaran Apple, arkadaşlık uygulamalarının App Store dışında uygulama içi satın alım platformlarına müsaade vermek zorunda. Şayet Apple, bu kurala uymazsa Hollanda Hükümeti’ne her hafta 5 milyon Euro ödemek zorunda. Apple’ın bu kuralı uygulamaya alması için 2 aylık bir müddet tanınmış.

Hollanda Tüketiciler ve Piyasalar Kurumu, Apple’ın uygulama içi satın alımlarda anlamsız kurallarının olduğunu ve haksız rekabet siyasetlerinin olduğunu belirtmiş. Apple’ın birçok farklı ülkeden uygulama içi satın alımlar hakkında yaptırım alması, firmayı daha açık bir ekosisteme götürecek mi birlikte göreceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu