Donanım

Rapor: TSMC, 2nm üretime 2025’te başlamayı planlıyor

Dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi TSMC, ortaya çıkan son raporlara nazaran 2nm süreci üzerine şurası çiplerin üretimine 2025 yılında başlayacak. Şirket, yeni üretim süreci için yeni bir fabrika kuracak.

Fabrikanın elektriği yenilenebilir güçle sağlanacak

TSMC CEO’su C.C. Wei, geçtiğimiz hafta Tayvan’da Taichung kent idaresiyle bir ortaya geldi. Görünüşe nazaran görüşmede, şirketin yeni bir 2nm üretim tesisi inşa etmesi ana husustu. Toplantı sonunda Taichung belediye lideri Shiow-Yen Lu, TSMC’nin belirttiği yerde bu türlü bir fabrikanın kurulmasının maliyetinin yaklaşık 36 milyar dolar olacağını söylediği belirtiliyor.

Ortaya çıkan rapora nazaran kent yetkilileri, fabrikanın etrafa vereceği olumsuz tesirler sebebiyle hususa biraz telaşlı yaklaşıyorlar. Fabrikanın bölgede birçok iş imkanı yaratacak olması ve yatırımların artarak bölgenin kalkınmasına yardımcı olacağı kanısıyla projeye sıcak yaklaşan lider Lu ise TSMC’nin fabrika için gerekli elektriği yenilenebilir güçten üretmesini istiyor.

Bir evvelki raporlar TSMC’nin, 2022’nin son çeyreğinde 3nm süreci üzerine heyeti çiplerin ticari üretimine başlamayı planladığını gösteriyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu