Donanım

Sony’nin CES 2022 fuarında tanıttığı eserler

CES 2022 fuarına pandemi nedeniyle pek çok firma sanal aktiflik düzenlemeyi tercih ederken Sony hem fizikî standını kurdu hem de Sony Square ismindeki sanal etkinliklerle yeni eserlerini meraklılarına ulaştırdı. 

Sony, CES 2022 fuarında neler tanıttı?

Sony, Las Vegas’taki standında ve “Sony Square” isimli çevrimiçi platformda “Eğlencenin Geleceğini Birlikte Yarat” başlığı altında içerik üreticilerini destekleyen ve kullanıcılara yakınlaşabilen ilham verici çeşitli teknoloji ve teşebbüslerini tanıttı. Stand alanında tanıtılan yenilikleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Yeni jenerasyon sanal gerçeklik sistemi “PlayStation VR2” ile oyun dünyasında gibisi görülmemiş bir tecrübesi ve kapsayıcılık hissini hayata geçirecek olan yeni “PlayStation VR2 Sense denetim aygıtları.
 • Sony’nin elektrikli aracı VISION-S 01 ve SUV-tipi VISION-S 02 prototipleri fuarda sergilendi. Ayrıyeten elektrikli araçlar pazarına girme fırsatlarını pahalandırmak üzere “Sony Mobility Inc.” isimli bir işletme şirketi kurulacak. Özel site: https://www.sony.com/en/SonyInfo/vision-s/
 • Full Frame aynasız bir Alpha fotoğraf makinesiyle donatılabilen dünyanın en küçük drone modeli Airpeak S1 fuarda yerini aldı. Airpeak S1 yüksek çevikliğin yanı sıra dinamik ve hassas pozisyonlu uçuşa imkan veren özel bir motora, pervanelere, denetim sistemine ve algılama teknolojisine sahip.  
 • PlayStation 5, ultra yüksek süratli bir SSD, entegre özel I/O, Tempest 3D AudioTech teknolojisi ve en ileri dokunsal geri bildirim teknolojisine sahip DualSense Kablosuz Denetim Aygıtı ve uyarlanabilir tetiklerle fuarda yer aldı. 
 • Standın girişine Sony’nin sanal yapım ve spor cümbüşünün geleceği üzere alanlardaki en son inovasyonlarını tanıtan içeriklerin sergilendiği büyük bir Crystal LED ekran yerleştirildi. 
 • Crystal LED ekran ile yüksek çözünürlükte, incelikli tasvirler elde eden “VENICE” sinema kamerasının birleşimi sonucu art plan manzarasıyla sinemanın ana ögesini gerçek vakitli olarak birbirine entegre eden bir yapım ortamı olan Sanal Yapım.
 • Bir Sony Group şirketi olan Hawk-Eye Innovations tarafından hayata geçirilen ve canlı maç görüntü imajlarında atletlerin ve objelerin hareketlerini anında ve hakikat halde takip edebilmeyi, iskelet bilgilerini toplamayı ve canlı hareketi sanal ortamda yine oluşturmayı mümkün kılan iskelet takip ve bilgi görselleştirme sistemleri.
 • Manchester City Futbol Kulübü ile Sony’nin manzara tahlil ve algılama teknolojilerinden ve Hawk-Eye’ın takip sistemlerinden yararlanarak tüm dünyadaki sporseverler için yeni cümbüş biçimleri yaratmanın yollarını araştıran bir PoC (kavram delili projesi).
 • Tokyo Üniversitesi ve JAXA ile birlikte ilham verici uzay tecrübeleri yaratmayı hedefleyen “STARSPHERE” isimli projeye katkıda bulunan Sony, yıl içerisinde uzaya göndereceği Sony fotoğraf makinesi ekipmanlarıyla donatılmış bir nano-uydunun maketini birinci kere bu fuar kapsamında sergiliyor. 

Sony Square sanal aktiflikte sergilenenler

 • Sony bilişsel XR işlemcisinden güç alan yeni Sony BRAVIA küçük LED ve OLED ekrana sahip yenilikçi televizyonlar
 • David Bowie’nin “A Reality Tour in 360 Reality Audio” isimli canlı görüntü performansı ile birleşen ve sürükleyici canlı performansların deneyimlenebilmesine imkan sağlayan 360 Mekansal Ses teknolojisi
   

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu