Donanım

Kaspersky’den Instagram Ataklarına Yönelik İpuçları

Tanınan bir blog işletiyorsanız ve işletmenizi Instagram üzerinden tanıtıyorsanız, hesabınızın yasaklanacağını hesaba katmıyor olabilirsiniz. Lakin makûs niyetli şahıslar ve siber saldırganlar, profilinizin engellenmesi için bu işi para karşılığı hizmet olarak sunuyorlar. Fiyat satıcıya ve takipçi sayısına nazaran değişiyor.

Bu çoklukla kullanıcı isminin yanındaki mavi onay işaretiyle gösterilen doğrulanmış hesapların kullanıldığı, kimlik hırsızlığı şikayeti olarak bilinen bir taktikle gerçekleştiriliyor. Saldırganlar, avatardan açıklamaya kadar kurban profilinin tam bir kopyasını oluşturmak için doğrulanmış hesapları kullanıyor. Akabinde hesap sahibini kendi kimliğine bürünmekle suçlayarak orjinal hesap hakkında şikayette bulunuyor. Mağdurun hesabını doğrulamazsa, takviye hizmeti mağduru yasaklıyor.

İkinci formül, teknik takviyeye kurbanın profilinin intihar yahut kendini yaralama imgeleri içerdiğinin argüman edilmesiyle gerçekleşiyor. Birden fazla durumda Instagram, daha kolay olan yolu seçerek bu çeşit şikayetleri içeriği denetim etmeden engelliyor.

Instagram profiliniz engellenirse ne yapmalısınız?

  • Halihazırda bu türlü bir taarruzun kurbanıysanız, neler olduğuna dair bir açıklama eşliğinde çabucak Instagram dayanağıyla irtibata geçin. Yasaklamalara sadece uygulama aracılığıyla itiraz edilebilir.
  • Birileri size hesabınızı para karşılığı geri almayı teklifiyle gelirse ödeme yapmayın. Sonuç alacağınızın bir garantisi olmadığı üzere, bunu yapmak makûs niyetli şahısları daha da cesaretlendirir. Üstelik Instagram takviyesi aracılığıyla resmi kurtarma prosedüründen yararlanmak fiyatsızdır.

Hesabınızın bloke edilmesini nasıl önleyebilirsiniz?

  • Hesabınızı doğrulayın. Bu çeşit hücumlar kimlik hırsızlığı şikayetlerine odaklanıyor. Bu nedenle kendinizi müdafaanın en uygun yolu, Instagram’ı başınıza bir şey gelmeden evvel sizin kendiniz olduğunuza ikna etmektir. Yani hesabınızı çabucak doğrulamanız gerekir. Toplumsal ağ her kullanıcıyı denetim etmese de lehinize kimi puanlar tanımlayabilir. Örneğin sizden yahut işletmenizden birden fazla haber kaynağında bahsedildiyse, bu size yardımcı olacaktır.
  • Hesabınızı genel erişime kapatmak üzere radikal bir adım atabilirsiniz. Hesabınızı saklı yaparsanız, gönderileriniz, fotoğraflarınız ve görüntüleriniz sadece aboneler tarafından görülebilir. Bu da saldırganın bunları kopyalayamayacağı ve sizi farklı kimliklere bürünmekle suçlayamayacağı manasına gelir.
  • Profil fotoğrafınızı değiştirin. Doğrulama için gereğince tanınmayan işletme profilleri için engelleme hücumları riskini azaltmak istiyorsanız avatarınızı değiştirin. Kimlik hırsızlığı şikayetleri, en çok sahibinin gerçek fotoğrafının bulunduğu profillerde işe fayda.
  • Nizamlı yedekleme yapın ve irtibat bilgilerini güncelleyin. Öncelikle profilinize bağlı e-posta adresine ve telefon numarasına erişiminizin olduğundan emin olun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu