Donanım

Snapdragon 8 Gen 1 vs Google Tensor: Hangisi daha uygun?

Günümüzde akıllı telefon üreticileri, aygıtlarında sunduğu özellikler kadar, işlemcileriyle de gündeme geliyor. Geçtiğimiz yıla kadar Apple A, Samsung Exynos ve Huawei Kirin serisi yongalarıyla karşımıza çıkıyordu. Ayrıyeten bir de bu markalara rakip olan Qualcomm, Snapdragon modeliyle pazarda yer alıyordu. Ancak teknoloji ilerledikçe şirketler, kendi işlemcilerini yapmanın avantajlarından daha fazla faydalanmaya başladı.

Bir çipi üreticiden satın aldığınız vakit, onun üzerine bir akıllı telefon inşa etmeniz gerekiyor. Fakat son periyotta gündeme gelen Google ve Tensor işlemcisi üzere kendi yonganızı oluşturuyorsanız, bu durumda aygıta ve isteklerinize nazaran dizayn edebilirsiniz. Lakin buna karşın Qualcomm, yeni Snapdragon 8 Gen 1 ailesiyle, markaların dikkatini bir epey çekmeyi başardı. Bu sebeple akıllarda hangisinin daha güzel olduğu sorusu yer edindi.

Google ve Qualcomm baş kafaya!

Yongaları birbirleriyle kıyaslarken dikkat edilmesi gereken üretim teknolojilerinden grafik ünitelerine, yapay zeka dayanaklarından yazılım ile uyumlarına kadar pek çok öge bulunuyor. İşte tam olarak bu noktada bir işlemci başkasından daha düzgün olsa bile gerçek hayattaki kullanım senaryolarında tam karşıtını hissettirebiliyor.


Snapdragon 8 Gen 1 işlemcili birinci telefon: Moto Edge X30

Olağan performans kıyaslaması yaparken güç tüketimi ve verimliliğinin de unutulmaması gerekiyor. Sonuçta akıllı telefonlarımızı günlük hayatta bilgisayarlar üzere prize takılı bir formda kullanmadığımız için bizlere en azından günü çıkaracak kadar bir ömür sunmaları gerekiyor. Aksi halde en güçlü çipi de barındırıyor olsa, bizleri yarı yolda bırakabilir.

İşlemci

İşlemci kıyaslamalarına başlarken birinci olarak üretim bandını ele almamız gerekiyor. Qualcomm ve Google ikilisi Samsung’un üretim teknolojisini kullanıyor. Fakat Snapdragon 8 Gen 1 4nm, Tensor ise 5nm üretim teknolojisini kullanıyor. Natürel bu durumda Qualcomm’un güç tüketimi açısından bir avantaj sunduğunu söyleyebiliriz. Selefine kıyasla yaklaşık yüzde 30’luk bir güç verimliliği sağlıyor.


Google Tensor işlemcisi

İç blok yapısına bakıldığındaysa Snapdragon 1x Arm Cortex-X2 (3.0GHz), 3x Arm Cortex-A710 (2.5GHz), 4x Arm Cortex-A510 (1.8GHz) olmak üzere toplanda 8 çekirdekli yeni Arm V9 mimarisiyle karşımıza çıkıyor. Tensor ise 2x Arm Cortex-X1 (2.80GHz), 2x Arm Cortex-A76 (2.25GHz), 4x Arm Cortex-A55 (1.80GHz) biçiminde yeniden 8’li çekirdek yapısını kullanıyor. Lakin bu noktada da Qualcomm bir adım önde gözüküyor.

GPU performansı

Grafik kısmında de benzeri biçimde rekabetçi performansları görüyoruz. Snapdragon 8 Gen 1 içerisinde Adreno GPU bulunduruyor. Tensor ise Arm Mali G78 MP20‘den güç alıyor. Google, Pixel 6 modelini birinci tanıttığında rakibi olan Snapdragon 888 bir adım önüne geçmeyi başardı.


Snapdragon 8 Gen 1 iç yapısı

Lakin Snapdragon 8 Gen 1, sadece GPU performanslarına bakıldığında, selefine yüzde 30’luk bir fark atıyor. Bu durumda Tensor’ün de önüne geçmeyi başarıyor. Alışılmış birde bu performansı destekleyecek yüzde 20’lik CPU performans artışı mevcut. Bu noktada da Tensor’ün önünde olduğu için fark giderek açılmaya başlıyor. Lakin şimdi sona gelmedik.

Kamera

Qualcomm’un paylaştığı bilgilere nazaran yeni işlemcisi Snapdragon 8 Gen 1, iş kamera performansına geldiğinde, 14 bitlik bir ISP’ye sahip olan 888 çipine nazaran 4 bin 96 kat daha fazla data yakalayabiliyor. Ayrıyeten birinci 18 bit ISP çip olma unvanına sahip. Alışılmış bunun yanı sıra saniyede 3.2 Gbps bilgi işleyebiliyor. Ayrıyeten 8K’da 30 fps HDR yahut 4K’da 120 fps görüntüler kaydedebiliyor.

Google Tensor ise HDR+ görüntüleri işleyebilmek için HDRnet algoritmasıyla birlikte geliyor. Bu sayede 4K’da 60 fps kayıt imkanı sunuyor. Buna ek olarak yazılım manasında da kimi ek özellikleri bulunuyor. Örneğin Pixel 6 ailesiyle çekilen bir fotoğraftan istenmeyen objeleri yahut bireyleri Magic Eraser aracılığıyla kolaylıkla kaldırabiliyorsunuz. Yani donanım yetenekleri olarak bakacak olursak Qualcomm öne çıkıyorken, yazılım tarafında Google hayli başarılı işler yapıyor. Alışılmış bu noktada aygıt seçimi esnasında karar size ilişkin olacak.

Yapay zeka

Snapdragon 8 Gen 1, 7. kuşak Qualcomm yapay zeka motoruyla birlikte geliyor. Bu sebeple Snapdragon 888 yongasından 2 katından daha süratli süreç yapma kapasitesine sahip. Ayrıyeten Algılama Hub’ı ismini verdiği ünitesi de 3. jenerasyona taşımış durumda. Ayrıyeten Face Hugging üzere çeşitli özellikleri sayesinde bildirimlerinizi tahlil edip öncelik sırasına koyabiliyor. Hatta söylenene nazaran sesinizi de tahlil ederek astım, depresyon yahut Covid-19’a karşı ihtarda bulunabiliyor.


Google Tensor iç yapısı

Google ise aslında uzun vakittir şirketin yapay zeka alanındaki çalışmalarını sıkıntısız bir biçimde destekleyecek ülkü arabirimi yapmayı başardı. Tensor sayesinde konuşmalarınızı anlık olarak istediğiniz lisana çevirebilirsiniz. Ayrıyeten uzun pozlama ve hareketli çekimler yapmasını sağlayan Hareket Modu bulunuyor. Yani aslında kameradan mikrofona pek çok alana kadar yapay zekanın erişimi açılıyor. Tüm bunlara ek olarak uyku saati, günlük rutin üzere pek çok özellik her iki modelde de olduğu için onları kıyaslamaya katmıyoruz.

5G dayanağı

Temas noktalarının sayısına bakıldığında Tensor bir adım önde üzere gözüküyor. Ancak sunulan özelliğin performansına gelince Qualcomm yeniden bir adım öne çıkıyor. Snapdragon 8 Gen 1 işlemcisi X65 5G modemini kullanıyor. Bu sayede 10 Gbps indirme (download) suratına kadar çıkabiliyor. Lakin yükleme (upload) suratı şimdi bilinmiyor.

Google’ın Tensor yongasıysa, Samsung’un üretmiş olduğu Exynos 5120 modemini kullanıyor. Bu sayede Pixel 6 ailesi 7.35 Gbps indirme ve 3.67 Gbps yükleme suratı sunuyor. Ortadaki farka bakıldığı vakit Qualcomm’un 5G suratları konusunda farkı açtığını görebiliyoruz.

Ama şunu da belirtmek istiyorum. Şu anda İstanbul’un merkezinde, ağır olmayan saatlerde akıllı telefonumdan yaptığım 4.5G sürat testlerinde ortalama 5.6 Mbps sonucunu alıyorum. Hasebiyle tahminen ilişkilerin çok uygun olduğu ülkelerde 7 ile 10 Gbps ortasındaki fark kıymetli olabilir. Lakin bizim için sırf 1 Gbps (1000 Mbps) sürat bile hayli büyük bir fark yaratacaktır.

Öte yandan Türkiye’deki telekomünikasyon şirketleri geçmiş devirde 2016 yılı sonrasında 4.5G ile 450 Mbps ile 1 Gbps suratları ortasına ulaşabileceğimizi söylüyordu. Münasebetiyle 4.5G standartlarının 100’de 1’ini lakin ulaşabiliyorken, 5G altyapısının bu durumu ne kadar değiştireceğini de sorgulamak gerekiyor.

Google Tensor vs Snapdragon 8 Gen 1 kıyaslamasının kazananı

Yapay testlere bakıldığında 3DMark testinde Snapdragon 8 Gen 1 10443 puan alırken Tensor işlemcili Pixel 6 7240 puan alıyor. GFXBench testindeyse 8 Gen 1 450 puana ulaşırken, Pixel 6 Pro 237 puan alıyor. Son olarak GFXBench Manhattan Offscreen ES 3.0 testinde Snapdragon 8 Gen 1 215 puan alan iPhone 13 Pro Max‘i bile 267 puanla geride bırakıyken Pixel 6 Pro 170 puan alabiliyor.

Yani ortaya çıkan genel tabloya bakıldığında ve ayrıyeten üstte yaptığımız kıyaslamalara bakıldığında Tensor işlemcisini genel sınırlarıyla Snapdragon 888 ile 8 Gen 1 ortasına konumlandırabiliriz. Lakin bu işlemcinin kullanıldığı aygıt, yazılım ve RAM konfigürasyonları da sonuca büyük tesir edecektir. Doğal tekrar de Sezarın hakkını Sezar’a vermek gerekiyor. Yaptığımız kıyaslamanın galibi Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 oldu.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu