BilimTeknoloji

3500 yıllık Mısır firavunun mumyası dijital olarak incelendi

Arkeologlar tarafından 1881 yılında Mısır’ın Hükümdarlar Vadisi’ne yakın bir köy olan Deir el-Bahar’da I. Amenhotep’in mumyası keşfedildi. Bulunduğu günden buna 140 yıldır bilim insanları, mevcut bandajlar çıkarılırken verilebilecek hasarlardan kaçınmak için mumya üzerinde rastgele bir süreç yapmadılar fakat bilim insanlarından oluşan bir grup, bilgisayarlı tomografi (BT) teknolojisi sayesinde mumya hakkında kimi bilgilere ulaştılar.

I. Amenhotep’in mumyasından edinilen bilgiler

Yapılan incelemeler sonucunda I. Amenhotep, 3500 yıl evvel öldüğünde yaklaşık olarak 35 yaşındaydı. Bilim insanları, firavunun bedeninde bu kadar genç yaşta vefatına sebep olacak bir fizikî hasar bulamadılar ve bu yüzden bir enfeksiyon yahut virüs sonucu öldüğü sonucuna ulaştılar. Firavunun yaklaşık 169 cm uzunluğunda olduğu tespit edildi.

Araştırmanın baş müellifi Dr. Sahar Saleem verdiği bir demeçte: “I. Amenhotep fizikî olarak babasına benziyordu: Dar bir çenesi, küçük dar bir burnu, kıvırcık saçları ve yavaşça çıkıntılı üst dişleri vardı.” tabirlerine yer verdi.

İncelemeler, mumyanın birden fazla vefat sonrası yaralanmasına sahip olduğunu gösterdi. Araştırmacılar bu yaraların mezar soyguncuları tarafından yapılmış olmasına olası gözüyle bakıyor.

Ayrıyeten I. Amenhotep‘in bandajları ortasında gizlenmiş 30 kadar tılsım bulundu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu