Donanım

Nintendo Switch hackerı Gary Bowser mahpus cezası aldı

Korsan üretim tarihinin en kıymetli olaylarından birisi olarak gösterilen Team Xecuter hacker kümesi davasında Gary Bowser isimli şahıs 40 ay mahpus cezası aldı. Ceza Nintendo’nun başarısı olarak gösteriliyor.

Team Xecuter olayı

Oyun fiyatlarının nispeten yüksek olması nedeniyle oyun konsollarında jailbreak diyebileceğimiz kırma olayları epeyce tanınan. Bununla birlikte konsol üreticileri ve oyun geliştiricileri korsanlara karşı son derece agresif. Bilhassa yeni konsolların internet yeteneğinin artması sonrasında jailbreak olaylarının üzerine daha tesirli bir biçimde gidiliyor ve güncellemeler ile açıklar kapatılıyor. Ayrıyeten bugüne kadar açılmış pek çok dava mevcut.

MetaMask cüzdanlar tehlikede

6 gün evvel eklendi

Bunlardan en bilineni Nintendo Switch konsolunu kırabilen farklı aygıtlar geliştirmiş Team Xecuter kümesine karşıydı. Aslında PS ve Xbox için de kırma aygıtları var lakin Nintendo açtığı tazminat davalarıyla gündemdeydi. Fiyatsız oyun oynama yahut ek depolama üzere farklı tahliller sunan bu takım açık kaynağı savunduğu için topluluklar tarafından dayanak görmüştü fakat işi ticaret dökünce bu dayanağı kaybetti. Bugün hala Team Xecuter tarafından geliştirilmiş pek çok aygıt piyasada bulunabiliyor.

2020 yılında 3 kişilik bu grup tutuklanmıştı. Pazarlama kısmını üstlenen Gary Bowser bu hafta açıklanan karar ile 40 ay mahpusa mahkum edildi. Bowser 10 yıla kadar mahpus cezası ile yargılanıyordu. Kolluk kuvvetlerine çetenin çökertilmesi konusunda yardım ettiği için cezası azaltıldı. Sattığı aygıtlar nedeniyle oyun geliştiricilerinin 65 milyon dolar ziyan ettiği söz ediliyor.

Bowser ayrıyeten Nintendo ile olan davasında da toplamda 14.5 milyon dolar tazminat ödemeye razı oldu. FBI hala Bowser’ın sebep olduğu ziyanların tesirlerini araştırmaya devam ediyor.

  • Anasayfa
  • Mesken Elektroniği
  • Oyun Konsolları Haberleri
  • Ünlü hackera mahpus cezası

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu