Donanım

Samsung, QD-OLED teknolojisiyle gerçeğe yakın görseller sunmayı vaat ediyor

Samsung Display, yeni ekran teknolojisini CES 2022‘de tanıttı. QD-OLED(kuantum nokta organik ışık yayan diyot) teknolojisi, insan gözünün görebileceği tüm renk spektrumunun üretilmesini sağlıyor. Şirket ayrıyeten yeni teknolojileri sayesinde daha “gerçeğe yakın” görseller sunulacağını belirtiyor.

QD-OLED teknolojisi neler sunuyor?

QD teknolojisinde, boyutu 2-10 nm ortasında değişen nanoparçacıklar kullanılıyor. Parçacıklara bir ışık çarptığında her nokta ışığı farklı bir dalga uzunluğunda yayıyor. Yayılan ışık dalga boylarındaki farklılıklar da farklı renklerin oluşmasını sağlıyor. QD ekranlar da bu küçük nanoparçacıklar sayesinde derinlemesine imgeler oluşturabiliyor.

Ortaya koyulan raporlar, QD-OLED TV’lerin DCI-P3 gamının %99,8’ini kapsayabileceği gösteriyor.

Samsung’un parlama önleyici teknolojisiyle birlikte QD ekranların, gündüz yahut gece, ışıklar açık yahut kapalı fark etmezsizin neredeyse tüm şartlarda uygun bir parlaklık ve kayıpsız bir imaj sunduğu belirtiliyor.

Samsung Display, 4K TV’ler için 55 inç ve 65 inç boyut seçenekleriyle bir arada QHD+ monitörler için 34 inç büyüklüğünde QD ekran seçeneklerine sahip. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu