Mobil

5G takviyeli telefon pazarında başkan şaşırtıyor

Yıllardır ABD ambargolarıyla çaba eden ve bu yolda büyük kan kaybeden Huawei, alt markası Honor’u dahi satmak zorunda kalmıştı. Ayrıyeten Google takviyesinden yoksun kalan ve öbür Amerikan şirketleri ile işbirliği yapması yasaklanan üretici, kendi hizmetlerini oluşturup yolunu çizmeye çalışmıştı. Küresel pazarda büyük yara alan Huawei, kendi iç pazarında da pek iç açmıyor

5G teknolojisinin kullanılmaya başlamasıyla oluşan yeni pazarda Çinlilerin hissesi büyük. Gerçekten ülkede işlemci, ekran ve öbür teknik ayrıntılar bir kenarda tutulup “5G dayanağı var mı?” buna bakılıyor. Beşerler bilhassa üst segmentte 5G dayanağı olmayan telefonlardan uzak duruyor.

5G takviyeli telefon pazarında başkan Huawei

Conterpoint Research tarafından yapılan araştırmalar, 5G takviyeli telefon pazarında doruktaki üreticileri ortaya çıkardı. Bilhassa 2021 yılının üçüncü çeyreğinde büyük değişimlere sahne olan pazar, Huawei’nin genel manada resmen çöktüğünü gösteriyordu. Pazar genelinde satılan tüm telefonlar baz alındığında OPPO ve Vivo %20’yi aşkın pazar hissesini elinde bulunduruyordu.

Üçüncü çeyrekte tüm telefon satışları baz alındığında sevkiyatları %77 düşen Huawei, pazar hissesinin %8’ini oluşturuyordu. Bu da biz dahil herkese Huawei’nin Amerika’ya kaybettiğini düşündürüyordu. Lakin 5G dayanaklı telefon pazarında ortaya çıkan datalar, Huawei’nin birtakım hususlarda hala önder olduğunu gösterdi.

5G takviyeli telefon pazarında epey güçlü olan Huawei, yılın üçüncü çeyreğinde liderlik koltuğunun sahibi oldu. Huawei, 5G dayanaklı telefon satışlarında pazarın %30.7’sini eline aldı. Huawei’nin en yakın takipçisi %16.1 ile Vivo olurken, onu %14.6’lık pazar hissesi ile OPPO takip etti.

Amerikan devi Apple’ın pazardaki hissesi %12.5, Xiaomi’nin pazar hissesi %10.5, Honor’un pazar hissesi %9.7 ve realme’nin pazar hissesi %2.7 olarak kayda geçti. Listede yer alan son markalar ise %1.1’lik pazar hissesi ile OnePlus ve %0.9’luk pazar hissesi ile Samsung oldu.

Listeye bakıldığında telefon satışlarında büyük bir düşüş yaşayan Huawei, 5G takviyeli telefonlar baz alındığında liderliği eline alıyor. Ayrıyeten BBK Holding çatısı altındaki OPPO, Vivo, realme ve OnePlus’ın 5G’li telefonlarının pazarın %34.5’ini oluşturduğu gözlemleniyor.

Tüm bu istatistiklerin Çin pazarını kapsadığını belirtelim. Pekala sizce Huawei genel manada yaşadığı düşüşü nasıl durdurabilir? Yalnızca 5G’li telefon pazarında başarılı olmak Huawei’yi kurtarabilir mi? Yorumlarda belirtebilirsiniz…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu