Donanım

Intel CEO’sundan çip krizi ile ilgili korkutan açıklama!

Dünyayı saran global çip krizi, geçtiğimiz bir iki yılda kendini epey hissettirdi. Bilhassa Covid-19 salgınıyla birlikte başlayan çip üretimi ve tedarik süreciyle alakalı sıkıntılar, tüm teknoloji üretimi yapan şirketleri büyük bir badireye sokmuş durumda. Bu şiddetli sürecin geçmesi tüm dünyada dört gözle beklenirken Intel CEO’sundan hiç de umut verici olmayan bir açıklama geldi.

Global çip krizi 2023’e kadar devam edebilir

Büyük ıstıraptan en çok etkilenen şirketlerin başında gelen Intel, geçtiğimiz aylarda krizle savaşlarında izleyecekleri yol haritalarını paylaşmıştı. Intel CEO’su Pat Gelsinger, Nikkei Asia ile yaptığı bir röportajda global çip krizi hakkında karamsar açıklamalarda bulundu. Pat Gelsinger’e nazaran çip tedarik krizi 2023’ten evvel bitmeyecek.

Intel’in üretimini genişletmek için Malezya’da yaptığı 7.1 milyarlık bir yatırım yapmıştı. Lakin bu yatırımların çabucak tesirini göstermesi beklenmiyor. Gelsinger, ek üretim kapasitesinin sonuç vermesinin en az üç yıl sürebileceğini söyledi. Intel CEO’su şunları söyledi.

Çip ve yarı iletken sanayisi COVID’den evvel yılda yaklaşık yüzde 5 büyüyordu. COVID tedarik zincirlerini bozdu ve negatif olmasına neden oldu. Talep yıldan yıla yüzde 20 artış gösterdi ve kesintiye uğrayan tedarik zincirleri çok büyük bir boşluk yarattı. Akabinde bu patlayan talep artarak devam etti. Yatırımlarımız devam etse de talepteki artışa cevap vermek için bu kapasiteyi oluşturmak biraz vakit alıyor.

Global çip krizinin temel nedeni!

Birçok yetkili bireye nazaran çip krizinin başlangıç nedeni pandeminin yaratttığı şartlar. Bilhassa Covid-19’un yarattığı karantina süreci birçok fabrikanın çalışmalarına orta vermesine neden oldu. Ham unsur tedariklerinde ve çip üretimlerinde duraklama meydana geldi. Böylelikle alınan siparişlerin teslimatı aylar sonrasına sarktı ve taleplerde ağırlaşma oluştu.

Intel CEO’su Pat Gelsinger CEO’su 2 yıl daha tesiri sürecek dese de Omicron varyantı dünya çapında süratle yayılmaya devam ediyor. Yeni bir karantina sürecinin tüm dünyada tesirini göstermesinden endişelenen yöneticiler. Bu kriz için daha da ileri bir tarih olabileceğinin altını çiziyor.

Global çip krizi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce yakın vakitte kriz aşılır mı? Lütfen görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu