Mobil

Essential çalışanları yeni bir telefon hazırlıyor

Android’in babası olarak tanımlanan Andy Rubin tarafından kurulan Essential akıllı telefon markası büyük vaatlerle piyasaya çıkmasına karşın büyük hayal kırıklığı oldu. Gerek Andy Rubin’in Google devrindeki skandallarının ortaya çıkması gerekse yüksek fiyat etiketleri Essential markasının sonu oldu. Carl Pei tarafından kurulan Nothing firması en sonunda Essential’i satın alarak bu macerayı bitirmişti. 

OSOM OV1 geliyor

Essential firması dağılmadan evvel ayrılan bir mühendis grubu OSOM isminde bir teşebbüs kurmuştu. Bir yıldır çalışmalarına devam eden firma kullanıcı kapalılığına ve akıcılığa odaklanan yeni bir akıllı telefonu piyasaya sürmeye çok yakın. OSOM OV1 firmanın birinci telefonu olacak. 

Kanadalı teşebbüs Blackberry sonrasında ülkenin ikinci akıllı telefon üreticisi olmayı amaçlıyor. Essential devrinde Project Gem ismindeki boylamasına uzayan telefon konsepti üzerinden gitmek istese de üretim zorlukları buna mani olmuş. Sonrasında Essential PH-1 olarak bilinen birinci akıllı telefonun tasarımı üzerinden gitmeye karar vermişler. 

Kullanıcıların kapalılık ayarlarını detaylı bir biçimde belirleyebildiği orta yüz, Android’in entegre araçlarından 100 kat daha güçlü olacak. Ayrıyeten stok orta yüzün çok akıcı bir formda hazırlandığı tabir ediliyor. Android kodlarında derin bir modifikasyon yapılmış ve Google tarafından da onay verilmiş. Proje şu anda prototip hazırlama kademesine gelmiş. 

OSOM markası MWC 2022 fuarında telefonun teknik ayrıntılarını açıklamayı planlıyor. 20 milyon dolarlık fon toplayan teşebbüs bir aksilik olmazsa yaz aylarında yahut çabucak sonrasında OSOM OV1 akıllı telefonunu piyasaya sürmeyi planlıyor. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu