Mobil

iOS 15.3 beta 1, geliştiriciler için yayınlandı!

Apple, iOS 15.3 ve iPadOS 15.3 beta 1 sürümünü geliştiriciler için yayınladı. iOS 15.2 ve iPadOS 15.2’nin resmi olarak kullanıma sunulması üzerinden şimdi 1 hafta bile geçmemişken; teknoloji devi, iPhone ve iPad’lerin işletim sistemi için güncelleme maratonuna tekrar başladı.

Kısa mühlet evvel iOS 15.3 sürümünün içeriğine dair sızıntılar ortaya çıktı. MacRumors’un paylaştığı raporlara nazaran, Apple’ın yeni sürümde kıymetli değişiklikler yapması beklenmiyor. Bunun yerine şirketin yüklü olarak güvenlik iyileştirmeleri, performans artırımı ve yanılgı düzeltmelerine odaklanacağı belirtiliyor. Yeni beta sürümü ise bu raporu doğruladı.

iOS 15.3 developer beta 1, bekleneni vermedi

Güncelleme kademeli olarak yayınlandığından, sizde gözükmesi biraz vakit alabilir. Şayet Yazılım Güncelleme kısmında göremiyorsanız birkaç dakika sonra tekrar denetim etmenizde yarar var. Apple’ın web sayfasında paylaşılan iOS 15.3 beta sürüm notlarında “Bu beta yazılım güncellemesi için yeni sürüm notu yok” sözleri yer alıyor.

Geliştiriciler için yayınlanan iOS 15.3 beta 1’in yapı numarası 19D5026g olarak karşımıza çıkıyor. Şayet geliştiriciyseniz yahut iPhone’unuzda iOS 15 için developer profili yüklüyse, güncellemeyi Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme kısmından kablosuz temas yoluyla edinebilirsiniz.

iOS 15.3 beta ile, Apple’ın daha evvel ertelediği Üniversal Denetim özelliğinin gelmesi bekleniyordu. Lakin paylaşılan birinci izlenimler, tüm beklentilerin boşa çıktığını gözler önüne seriyor. Öte yandan bu beta sürümünün yalnızca geliştirici kümesini kapsadığını, önümüzdeki günlerde son kullanıcıya hitap eden genel beta çıkabileceğini de hatırlatmakta yarar var.

Şayet telefonunuzda muhtemel bir yazılımsal sorun, sizi hayati derecede olumsuz etkileyecekse beta sürümlerini yüklemeyin. Zira betalar şimdi deneme kademesinde olan özellikler barındırdığı için, hiç beklemediğiniz bir anda telefon çökebilir. Bu da bilgi kaybına bile yol açabilir.

tvOS ve watchOS için de beta yayında

Apple, iOS 15.3’e ek olarak tvOS 15.3 beta 1 ve watchOS 8.4 beta 1 güncellemesini de geliştiriciler için yayınladı. Bu sürümlerde de şimdi kayda paha bir yenilik görülmedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu