BilimTeknoloji

Uzun uzay uçuşları kalıcı uzay anemisine sebep olabilir

Uzaydaki mikro yer çekiminin beşerler üzerindeki tesirinin araştırıldığı bir çalışmada daha evvel süreksiz olduğu düşünülen uzay anemisinin aslında süreksiz olmadığı ve beşerler üzerinde yapısal değişikliğe sebep olabileceği bulundu.

Uzun uzay misyonları anemi riskini artırıyor

Sağlıklı bir insan bedeni her saniye yaklaşık 2 milyon kırmızı kan hücresinin yıkımı gerçekleştiriyor fakat araştırmacılar, altı ay boyunca uzayda bulunanlarda bu yıkım saniyede 3 milyona ulaştığını tespit ettiler.

Gerçekleştirilen çalışmadan evvel, uzay anemisinin bedenin mevcut ortama süratli bir adaptasyonunun sonucu olduğu ve uzayda 10 gün geçirdikten sonra kırmızı kan hücresi denetiminin olağana döndüğü düşünülüyordu.

Araştırmacılar, Milletlerarası Uzay İstasyonu’nda misyon alan 14 astronot üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda 6 aylık uzay misyonları boyunca astronotların uzay gitmeden evvelki kan hücresi yıkımının %54 daha fazla gerçekleştiğini buldular.

Araştırma grubu, astronotlar Dünya’ya döndükten bir yıl sonra birebir ölçümleri tekrarladı ve kırmızı kan hücresi yıkımının hala uçuş öncesi düzeylerin %30 üzerinde olduğunu tespit ettiler. Grup, bu sebeple uzay vazifelerinin astronotlarda yapısal değişikliklere yol açabileceğini düşünüyor.

Uzayda daha az kırmızı kan hücresine sahip olmak mikro yer çekimli bir ortam olduğu için sorun değil fakat uzay misyonlarından sonra daha yüksek yer çekiminin olduğu bir yere gidildiğinde bu, astronotların gücünü, dayanıklılığını ve gücünü etkileyebilir.

Uzay anemisi, uzayda ne kadar fazla vakit geçirilirse o kadar tesirli oluyor. Bu yüzden Ay ve Mars’a yapılacak uzun misyonlar ve uzay turizmi için daha ayrıntılı sıhhat taraması yapılması gerekiyor. Ayrıyeten araştırmacılar, kırmızı kan hücresi üretimine uyacak biçimde yenilecek besinlerin de revize edilmesini gerektiğini belirtiyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu