Bilim

Çin’in Tianwen-1’inden Yeni Mars “Selfie’si” Geldi!

Çin Ulusal Uzay Yönetimi, nasıl hakikat özçekim (selfie) yapılacağını mutlaka biliyor. 2021’de, Mars’a inen Zhurong gezici ve Tianwen-1 iniş aracının yeni “selfie’leri” Dünya’ya ulaştı.

Uzay ajansı “misyon yörüngesinin birinci tam fotoğrafı” olarak tanımladığı kare de dahil olmak üzere bir dizi manzara yayınladı. Yörünge aracı, geriye bakan ve art planda Mars ile uzay aracını yakalayan bir kamerayı özgür bıraktı. İmajda, gezegenin buzlu kuzey kutbu bölgesi de yer alıyor.

Tianwen-1 misyonunun, iniş aracı, keşif aracı ve yörünge aracı dahil olmak üzere çeşitli bileşenleri bulunuyor. Mayıs 2021’de iniş yapan araç, Mars’ın kuzey yarım küresinde geniş bir düzlük olan Utopia Planitia‘yı keşfediyor.

CNSA/CLEP

Daha evvel 2020’de Mars’a giderken Tianwen-1 uzay aracının bir portresini görmüştük. Görünüşe nazaran yeni tam yörünge selfie’si, fotoğrafları çeken ve bilgileri daha sonra Dünya’ya geri göndermesi için uzay aracına gönderen bir kameranın hür bırakılmasıyla, birebir sistem kullanılarak çekildi.

Çin Ulusal Uzay Yönetimi, parlak uzay aracına daha yakından bir bakış ve gezegenin tozlu kırmızı bir görüntü üzerinde beyaz girdaplar üzere görünen kuzey kutup buzulunun bir görünümü de dahil olmak üzere iki yörünge imgesi daha paylaştı.

Tianwen-1, Çin için büyük bir muvaffakiyet oldu ve keşif aracı ile yörünge aracı, bilgileri toplamaya ve Dünya’ya aktarmaya devam ediyor. Uzay aracı selfieleri bize devam eden bir misyonun alışılmadık bir görünümünü veriyor ve Mars’ın keşfinin nasıl milletlerarası bir efor haline geldiğini vurguluyor…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu