Donanım

Intel’in kilitli 12.nesil işlemcilerine sürat aşırtma yapılabilecek

Kısa bir mühlet evvel piyasaya sürülen ve kullanıcıların beğenisini kazanmayı başaran Intel 12.nesil Alder Lake işlemcilerinde enteresan diyebileceğimiz bir ayrıntı ortaya çıktı. Intel i5-12400, 12600 ve Celeron G6900 işlemcilerini test eden Youtube kanalı Der9auer, kilitli (K serisi olmayan) işlemcileri başarılı bir biçimde sürat aşırtmayı başardı.

Celeron G6900 yüzde 60 oranında sürat aşırtıldı

İşlemcileri üst seviye Asus Maximus Z690 Apex anakartı ile test eden Der9auer, BCLK (temel saat) frekans kıymeti kilidinin açılmasına müsaade veren bir ayar keşfetti. Bununla birlikte CPU çekirdek voltajı üzere tüm ayarları kolay bir formda değiştirebilen youtuber, Celeron G6900’ün saat suratını 3,400 MHz’den 5,337 MHz’ye çıkartarak işlemciyi neredeyse yüzde 60 oranında sürat aşırtmayı başardı.

Intel’in kilitli işlemcilerde sürat aşırtmaya müsaade vermesinin epey şaşırtan olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü şirket bu takviye için halihazırda K serisi işlemcilere sahip. Youtuber ise, üst seviye anakartlar ile düşük kaliteli bir CPU kullanımının ender olması sebebiyle rastgele bir kısıtlama uygulamadığını düşünüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu