Teknoloji

Apple AR/VR başlığının patent manzarası sızdırıldı!

Teknoloji devi Apple, yarattığı teknoloji ekosistemi ile kullanıcılarının vazgeçilmezi halini alıyor. Ürettiği eserlerin en yeterlisi olması gayesiyle yola çıkan şirket AR/VR başlıklar konusunda da ince eleyip sık dokuyor. Piyasaya çıkışı yılan öyküsüne dönen başlık ile ilgili yavaş yavaş sızıntı bilgiler geliyor. Artık de eserin tasarım patentine ilişkin bir manzara gündeme düştü.

Apple AR/VR başlığın ses iletimi AirPods ile yapılacak

Apple’ın uzun müddettir üzerinde AR/VR tabanlı başlığının tasarımı ile ilgili kısıtlı da olsa bilgiler gelmeye devam ediyor. 2023 yılında piyasaya sunulması beklenen aygıtın, uzun vadede iPhone telefonların yerini alması bekleniyor. Aygıtın özelliği ile bilgiler kısıtlı da olsa geliyor lakin başlığın ismi şimdi belirli değil.


Kaynak: Patently Apple

Patently Apple tarafından elde edilen patent imgesine nazaran Apple, başlığın kullanımı sırasında ses olayını Airpods ile çözecek. O denli ki Apple akustik şefi ve Lider Yardımcısı Gary Geaves’in geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamalar da bu bilgileri doğrular nitelikteydi. Geaves, konuşmasında şu kelamlara yer vermişti.

Açıkçası kablosuz teknoloji, bahsettiğiniz içerkleki sesin iletimi için kritik değere sahip. O denli ki beden ve baş hareketleri sırasında ses değişmesi yahut gecikmesi yaşanabilir. Bu nedenle Bluetooth teknolojisinden elimizden geldiğince yararlanmak için çok sıkı konsantre olmalıyız. Aygıt kullanımında daha fazla bant genişliği istiyoruz.

Başlığın teknik özelliği ile bilgiler de gelmeye devam ediyor. 96W adaptörden güç alacak aygıt, her biri TSMC tarafından üretilen biri 5nm, başkası 4nm olmak üzere iki farklı işlemciyle geleceği argüman ediliyor. Kıymetli kaynaklara nazaran de başlık, M1 Pro çipini kullanacak. Aygıtın piyasaya çıkması şimdi daha vakit var. Fakat kimi kaynaklar fiyatı ile ilgili de bilgiler elde ediyor. Söylenenlere nazaran başlığın fiyatı 2 bin dolardan aşağı olmayacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu