Bilim

Uçan Bir Arının, Bir Anda Karanlıkta Kalırsa O An Düştüğünü Biliyor musunuz

Son vakitlerde internette, ışıklar kapatıldığında karanlıkta kalan arıların anında havadan yere düştüğünü gösteren görüntüler görünmeye başladı. Ayrıyeten arılar, bu düşüşü de şık bir biçimde yapmıyorlar, ışıklar söner sönmez ansızın durup denetimsiz bir formda yere düşüyorlar.

En son görüntü, İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nde tozlaşma, çiçekler ve besin güvenliği üzerine doktora öğrencisi olan Hamish Symington tarafından paylaşıldı ve bir küme arının, evvelki görüntülerde görülen davranışların birebirini sergilediğini gösteriyor.

Here’s another görüntü of bees falling out of the sky when the lights go out. I’m surprised it’s an on/off choice for them – no graceful trying to glide to land or anything like that, they literally just stop flying and plummet. Surely that’s more dangerous than keeping flying? pic.twitter.com/TotxihLywQ

— Hamish Symington (@HamishSymington) December 3, 2021

Bu davranışın sebebi ve arılara nasıl bir avantaj sağladığı konusunda ise bilim insanları tam olarak emin değil. Birkaç fikir ileri sürüldü, lakin bu alanda çok az araştırma var ve bunun gerçekleştiğine dair yalnızca birkaç örnek var.

Reddit’teki bir yorumcu, bunun ani hava değişimleri durumunda kovan sürüsünün pozisyonunu çabucak kilitlemesini sağlayan bir “gezinme kilitleme düzeneği” olabileceğini öne sürüyor. Makûs hava şartları geçtikten sonra, fırtınalı şartlarda bilinmeyen bir yere savrulma riski olmadan kovanlarına dönebilirler. Bu birebir vakitte arıların kovana geri dönmek için Güneş’in pozisyonunu nasıl kullandıklarıyla da ilişkili olabilir, bu nedenle Güneş ufkun altına düştüğünde çabucak hareket etmeyi bırakıyor olabilirler.

Öbür bir teori, bunun bir av reaksiyonu olduğunu, üstlerine düşen büyük bir avcının gölgesinin arıların uçmayı bırakmasına ve tespit edilme bahtlarının daha az olacağı yere düşmesine neden olduğunu öne sürüyor.

Her iki durumda da, bu olayın epey etkileyici olduğu söylenebilir. Ayrıyeten doktora öğrencisinin daha evvelki bir tweet’inde şunu söylemesi de değişik bir ayrıntıya işaret ediyor: “Bildiğim en komik seslerden biri: Arı odasındaki ışıkları söndürdüğümde gökyüzünden düşen yüz arının sesi.

Çoğunlukla tropikal tipler olsalar da kimi arıların, muhtemelen başka tozlayıcılarla daha az rekabet olduğu için geceleri uçmaya adapte olduğunu da söylemekte fayda var.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu