BilimTeknoloji

Yılın en dikkat çeken teknolojik eserleri

Hammadde meşakkatleri, çip kıtlığı, güç krizi ve COVID-19 pandemisiydi derken teknoloji sanayisi için pek çok olumsuzluğun gölgesinde geçen bir yıl bitmek üzere. Fakat tüm bu aksiliklere karşın bilim ve teknoloji dünyası ismine 2021 hayli hareketli geçti. O denli ki COVID-19 ilaçlarından bilgisayar sanayisine apayrı bir soluk kazandıran yeni MacBook Pro modellerine kadar yaşanan onca teknolojik gelişmeyi, yıl uzunluğu yayınladığımız teknoloji haberleri ile ekranlarınıza taşıdık.

Artık ise geride bırakmaya hazırlandığımız 2021’e damgasını vuran teknolojik eserlerle karşınızdayız. İşte akıllı sex oyuncağından dikey okyanuslara kadar yılın dikkat cazibeli 10 teknolojik eseri:

1. COVID-19 aşıları

Hiç kuşku yok ki yılın en çok ses getiren gelişmesi koronavirüse karşı geliştirilen mRNA aşıları oldu. Çünkü virüsün genetik yapısının kopyalanmasına dayanan ve 20 yılı aşkın bir müddettir üzerinde çalışılan mRNA aşıları, Pfizer-BioNTech ve Moderna tarafından geliştirilen COVID-19 aşılarıyla hayatımıza girmeye başladı.

2. Dikey okyanuslar

Dünya çapında 50 milyar dolarlık pazara sahip olan karides ticareti ve karides yetiştiriciliğindeki sürdürülebilir olmayan yollar, bir su eserleri besleme şirketinin CEO’sunu harekete geçirdi. Teşebbüsçü CEO, deniz eserleri üretimini en az okyanuslardaki kadar verimli hale getirecek dikey okyanus modelini geliştirdi ve modelin birinci prototipini Singapur’da kurdu. Dikey bir bina içerisindeki modüler su tanklarında yetiştirilen karideslerin okyanustan gelen taze karidesler kadar lezzetli olduğunu argüman eden CEO, bu model sayesinde bir yılda 1 tondan fazla 10 karides hasadı elde ettiğinin de altını çiziyor.

3. Apple M1 Pro ve M1 Max

Geçtiğimiz yıl duyurulan M1 çipiyle büyük ses getiren Apple, bu yıl duyurduğu M1 Max ve M1 Pro çipleriyle adeta kartları yine dağıttı. Yeni yongalar, yüksek güç verimliliğine rağmen sunduğu üst seviye performansıyla adeta masaüstü işlemcilere meydan okuyor.

4. 3D yazıcılar tarafından üretilen uzay roketleri

Relativity Space isimli uzay şirketi, geliştirdiği 3 boyutlu yazıcı ile tekrar kullanılabilir fırlatma roketleri üretebilmeyi başardı. Otonom robotlardan ve yapay zekadan istifade edilen bu sistem sayesinde iki yılı aşan klâsik üretim süreci, ortalama 60 güne iniyor. Şirket, gelecek yılın başlarında ikmal vazifelerinde ve uyduları fırlatmak için tasarlanan Terran 1 roketinin birinci test fırlatmasını gerçekleştirecek.

5. Akıllı tarım

İsrailli bir tarım teknolojileri şirketi; bitkilerin su muhtaçlıklarını, toprak nemini, iklim şartlarını ve hava varsayımlarını hesaplayan bir algoritmaya dayanarak çiftçilere tam olarak ne vakit ve ne kadar sulama yapması gerektiği konusunda yardımcı olan yapay zeka özellikli sensörler geliştirdi. Şu an 14 ülkede kullanılan bu sistem sayesinde su tüketiminde %15 tasarruf sağlanırken, randıman ise %20 oranında arttı.

6. Akıllı vibratör

Lioness Vibrator 2.0 isimli akıllı vibratör, pelvik taban kasılmalarını izleyerek uyarılma noktalarını tespit ediyor. Bunu içerisindeki ivmeölçer, jiroskop, sıcaklık ve kuvvet sensörleri yardımıyla ölçümleyen vibratör, uyarılma ve orgazm noktalarını ise taşınabilir uygulama aracılığıyla kullanıcısına gösteriyor.

7. Akıllı metin okuyucu

Görme bozukluğu ve disleksi üzere sıhhat sorunları sebebiyle okuma zahmeti çeken beşerler için geliştirilen OrCam Read isimli aygıt, üzerindeki lazer algılayıcılar sayesinde basılı ya da dijital fark etmeksizin rastgele bir yerdeki yazıları algılayarak sesli bir biçimde okuyabiliyor. Aygıt ayrıyeten sesli komutlara da cevap verebiliyor.

8. NVIDIA Omniverse

Gerçek vakitli 3D grafik ve simülasyon platformu NVIDIA Omniverse ile mimarlık, mühendislik ve inşaat projeleri gerçek vakitli olarak simüle edilebiliyor. O denli ki Foster üzere inşaat firmaları tasarım sürecinin başlarında bina detaylarını görselleştirmek için bu teknolojiyi kullanırken, BMW fabrikalarında ise daha verimli montaj çizgileri oluşturmak için kullanılıyor. Bilhassa bilim haberleri ile sıkça gündeme gelen metaverse cihanında de NVIDIA Omniverse sanal kozmostaki içerikler ortasında köprü görevi görüyor.

9. Daha az su gerektiren şampuan

Dünya’nın en büyük kozmetik ve hoşluk şirketi L’Oréal tarafından geliştirilen yıkama sistemi, su tüketimini azaltmayı amaçlıyor. Duş başlığına takılan bir kartuş sayesinde Kérastase ve L’Oréal Professionnel marka şampuanları ve saç kremlerini direkt su akışına enjekte ederek yıkama ve köpürme sürecinin verimliliğini artırır. Kartuş ayrıyeten daha fazla su akıyormuş üzere hissettiren mikro iyonize damlacıkları yüksek basınçla bir ortaya getirerek, 10 kat daha küçük su parçacıkları oluşturuyor ve su tüketiminde %80 tasarruf sağlıyor.

10. Seyir halinde kablosuz şarj

Günümüzdeki elektrikli arabalarla ilgili en büyük handikap yeteri kadar yaygınlaşmayan şarj istasyonları olarak karşımıza çıkıyor. ElectReon isimli bir güç şirketi de telefonlardaki kablosuz şarj mantığına benzeri bir sistem geliştirerek bu sorunu ortadan kaldırmak istiyor. Şirket, asfalt içerisine yerleştirilen kablosuz şarj bobinleriyle elektrikli arabaların seyir halindeyken şarj edilmesi sağlıyor. Bu sayede hem arabalarda daha küçük piller kullanılarak daha hafif ve verimli araçlar üretilecek hem de pil üretiminin etrafa verdiği ziyanlar en aza indirilmiş olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu