Bilim

Çin’den Elon Musk şikayeti: Uzayı çöplüğe çeviriyor!

Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX’in bir uydu interneti projesi olan Starlink, gündemden düşmüyor. Toplamda 30 milyon dolarlık bir maliyeti olan Starlink projesi için birinci roket 2018 yılında gönderilmişti. O tarihten beri gökyüzüne 1900’den fazla internet uydusu bırakıldı. Fakat bu uydularla ilgili tartışmalar devam ediyor.

Elon Musk’a reaksiyonlar büyüyor!

SpaceX’in Starlink projesi kapsamında gönderdiği uydular birçok bölümü rahatsız ediyor. Çin, Elon Musk’ın fikirsizce davrandığını ve uzayı çöplüğe çevirdiğini savundu. Pekin idaresi, Musk’ı Birleşmiş Milletler (BM) Uzay İşleri Ofisi‘ne (UNOOSA) şikayet etti. Çin, SpaceX’in fırlattığı Starlink uydularının uzay istasyonuna çarpmasını önlemek için ‘çarpışma denetim tedbirleri‘ uygulamak durumunda kaldığını açıkladı.

Çin, SpaceX’in Starlink uydularını Birleşmiş Milletler’e (BM) şikayetinde ABD’yi de maksat aldı. Amerikan hükümetinin Dış Uzay Muahedesi‘na uyması gerektiğinin altını çizdi. Son devirde vergi bahsiyle inceleme altında olan Musk’a, bu bahisle ilgili toplumsal medyada yansılar çoğalıyor. Mevzuya ait Musk, ya da SpaceX’den bir karşılık gelmedi.

Starlink, birçok ülkede hizmet vermeye devam ediyor. En önemli ülkeler şu formda: Kanada, Birleşik Krallık, Almanya, Yeni Zelanda, Avustralya, Avusturya, Fransa, Hollanda, Belçika, Danimarka, İrlanda, İsviçre, Portekiz, Şili, Polonya , İtalya, Çek Cumhuriyeti, Meksika, İsveç ve Hırvatistan. Geçtiğimiz ay aktarılan bilgilere nazaran Starlink, Türkiye‘de 2022 yılında hizmet vermeye başlayacak. Lakin şu andaki tartışma göz önünde bulundurulduğunda bu projenin başına neler gelebileceği kestirilemiyor.

SpaceX’in Starlink projesi hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Lütfen niyetlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu