Mobil

Apple kablosuz temas çipleri geliştirecek bir takım oluşturuyor

Apple modem ve kablosuz temas çipleri geliştirmek için yeni bir takım kuruyor. Şirket eserlerinde kendi ürettiği bileşenlerin kullanımını yaygınlaştırmak niyetinde. Teknoloji devi şu anda Broadcom, Skyworks ve Qualcomm üzere üreticilerden tedarik edilen kesimleri kullanıyor.

Apple, Güney Kaliforniya’daki ofisinde vazife almak üzere modem çipleri, Bluetooth ve Wi-Fi‘ye bağlanırken kullanılan yarı iletkenler ve dalla ilgili projeler üzerinde çalışacak mühendisler aramaya başladı. Yeni ofis önde gelen çip üreticilerinin bulunduğu Los Angeles yakınlarındaki Irvine kentinde bulunuyor.

Dışa bağımlılıktan kurtulacak

Apple geçen yıl Broadcom ile kablosuz bileşen tedariği için 2023’te sona erecek bir mutabakat imzalamıştı. Her şey planlandığı üzere giderse, bu tarihten sonra Apple artık Broadcom tahlillerine muhtaçlık duymayacak ve kendi çiplerini kullanabilecek.

Buna ek olarak Apple kendi 5G modemini geliştirmede uzun bir yol kat etti ve yakında Qualcomm bağımlılığından da kurtulacak. Mevcut söylentiler, Apple’ın modeminin 2023 yılına kadar hazır olacağını gösteriyor. Dolayısı ile şirket, iPhone 14‘te de Qualcomm yongalarını kullanmaya devam edecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu