Bilim

200 Milyon Yıl Öncesinin Dinozoruna İlişkin Olduğu Düşünülen Ayak İzi Bulundu!

Uzmanlar, Galler’deki bir kumsalda keşfedilen ayak izlerinin 200 milyon yıldan daha uzun bir mühlet evvel erken bir dinozor tarafından bırakıldığını düşünüyor. Londra Tabiat Tarihi Müzesi’ndeki paleontologlar, Triyas periyoduna kadar uzanan ayak izlerinin çok erken bir sauropod yahut sauropod akrabasına ilişkin olduğunun düşündüklerini söyledi.

Müzede vazifeli paleontolog Dr. Susannah Maidment tarafından bulguları açıklayan bir açıklamada belirtildiği üzere “O vakitler İngiltere’de erken sauropodların yaşadığını biliyoruz, zira çok erken bir sauropod olan Camelotia’nın kemikleri Somerset’te birebir periyoda tarihlenen kayalarda bulundu. İzi bu cinsin bırakıp bırakmadığını bilmiyoruz, lakin bu çeşit bir şeyin bu izleri yapmış olabileceğini düşündüren öbür bir ipucu.

Birinci olarak 2020 yılında Penarth’taki plajdaki izlerin imajları Maidment ve meslektaşı Profesör Paul Barrett, amatör bir paleontolog tarafından gönderildi. Birinci başta, bulgulara kuşkuyla yaklaştılar.

Maidment, “Halktan çok sayıda örnek alıyoruz, lakin birden fazla (izlerle) kolay kolay jeolojik özelliklerle karıştırılabilen şeyler” dedi ve devam etti: “Fakat, fotoğraflardan bunun yeterli bir aday olduğunu ve bir göz atmaya kıymet olacağını düşündük.

Çift, meslektaşlarıyla işbirliği yaptı ve alanın daha evvel Galler Ulusal Müzesi’nden bir paleontolog olan Cindy Howells, bir Fransız grubu ve Cardiff Üniversitesi’nden bir küme tarafından denetlendiğini öğrendi.

Maidment ve Barrett, izleri araştırmak ve ölçümleri kaydetmek için alana gitti.

Barrett, müzenin bulguları duyurusunda, “Penarth’ta gördüğümüz izlenimlerin, bir hayvanın yürüdüğünü düşündürecek biçimde daima aralıklarla yerleştirildiğine inandık. Ayrıyeten çamurun üst itildiği yer değiştirme halkalarını da gördük. Bu yapılar, yumuşak yerde faal hareketin özellikleridir” dedi.

Bulguları, dinozorların nasıl yürüdükleri ve sürüler halinde seyahat ettikleri üzere davranışsal nitelikleri hakkında da bilgi verebilir.

Barrett’in söylediği üzere “Bu cins izler dünya çapında bilhassa yaygın değil, bu yüzden bunun Birleşik Krallık’taki Triyas ömrü hakkındaki bilgimize değişik bir katkı olduğuna inanıyoruz. Bu ülkedeki Triyas dinozorlarının kaydı epeyce azdır, bu nedenle devirden bulabileceğimiz her şey o sırada neler olup bittiğine dair fotoğrafımıza yeni bilgiler ekler.

Müze, ayak izlerinin gelgit tarafından aşınana kadar kıyıda kalacağını söyledi…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu