İnternet

Türkiye’nin birinci ‘uzaktan eğitimi’ydi. Pekala, artık ne yapıyor?

Prof. Dr. Zülal Balpınar ve Michael Smith, yaklaşık 40 yıl evvel, 80’li yıllarda TRT ekranlarında yayınlanan eğitim programı ile bir kuşağa İngilizce öğretti. 1983’te başlayan ve çekimleri Eskişehir’de yapılan program yıllarca sürdü.

O Günleri Anlattı

Zülal Balpınar, TRT’de yayınlanan derslerle bir devrin unutulmaz yüzü olmuştu. Balpınar, o günleri TRT Haber’e anlattı:

  • “Açıköğretim Fakültesi kurulduğunda 80’li yılların başında İngilizce mecburî bir dersti. Öbür bir hedefle üniversiteye gelen bir İngiliz arkadaşımızla soyunduk girdik işe. Mike İngilizce anlatıyordu, ben Türkçe. Prompter hiç kullanmadım. Kameranın ortasına bir sınıfı oturttum ve o sınıfa ders anlattım. O periyotta hapishanelerden mektup geldi, lütfen bize kitap gönderin diye. Bu halde İngilizce çalışan, İngilizce öğrenen beşerler oldu.”
  • “Ürgüp’e gitmiştik. Bir küçük oğlan, ‘anne anne televizyondaki teyze’ diye bağırdı. Dedim ki, 7 kat yerin tabanına gitsem bir yerden beni tanıyan çıkacak. O vakitler öyleydi, artık fazla tanıyan yok”
  • “Birinci Hava Üssü burada. Tam konuşmaya başlıyoruz, ‘hocam durun’ diyorlar, zira uçaklar geçiyor. Artık o kadar ustalaşmıştım ki anlatacaklarımı iki uçağın kalkışı ortasına sığdırıyordum”

Balpınar, birlikte programı sunduğu ve İngiltere’de yaşayan Michael Smith’le hala görüşüyor ve o günleri anıyor. 

Şimdilerde Anadolu Üniversitesi’nde İngilizce öğretmeni yetiştirmeye devam ediyor.

Balpınar, “Okumak lisanı çok geliştiren bir şeydir. Hem Türkçe hem İngilizce. Kesinlikle okusunlar” diyor.

  • İşte öğrencinin performansı
  • Dünyada eğitim nasıl devam ediyor?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu