BilimTeknoloji

Kozmosun şimdiye kadarki en büyük ve en detaylı 3D haritası oluşturuldu

Karanlık Güç Spektroskopik Enstrümanı (DESI) tarafından elde edilen datalar sayesinde şimdiye kadar kozmosun en büyük ve en detaylı 3D haritasını oluşturuldu. Araştırmacılar, DESI’den toplanan bilgilerin 7 aylık bir çalışmanın sonucu olduğunu söylerken bunun şimdi başlangıç olduğunu belirtti.

Bilinmeyenleri keşfetmek için birinci adım atıldı

DESI’den alınan datalarla oluşturulan 3D haritada her renkli nokta, yüz milyarlarca yıldızdan oluşan bir galaksiyi temsil ediyor. DESI, galaksilerin renk tayfları hakkında detaylı bilgiler toplayarak onların ne kadar uzakta olduğunu ortaya çıkarabiliyor. Daha uzak galaksilerden gelen ışıkların dalga uzunlukları daha uzun olduğu için tayfın kırmızı kısmında yer alıyorlar. Üç boyutlu haritalama için kullanılan bu datalardan yola çıkarak daha uzaktaki galaksiler daha kırmızı görünüyor.

Dünyanın sol altta yer aldığı imajda yaklaşık 7,5 milyon galaksi yer alıyor. Araştırmacılar, her ne kadar bir başlangıç olarak sunulsa da mevcut manzaranın astronomlar için kıymetli bir bilgi kütüphanesi oluşturduğunu söylüyor.

Arizona’daki 4 metrelik Mayall Teleskobu üzerine kurulan DESI, en büyüğü 1,1 metre çapında olan altı hassas mercekten oluşuyor. Işık, bu merceklerden geçerek kabloları 10 mikron hassasiyetle yerleştirebilen 5.000 robotik konumlandırıcı tarafından denetim edilen bir dizi fiber optik kablo tarafından yakalanılarak tahlil için onu oluşturan renklere ayıran 10 spektrografa gönderiliyor.

Şimdilik 7,5 milyondan fazla galaksinin görüntülendiği projeye her ay 1 milyonun üzerinde yeni galaksi ekleniyor. 2026 yılında proje tamamlandığında çeşitli kozmoloji ve astrofizik araştırmalarına imkan tanıyacak 35 milyondan fazla galaksi projede yer alacak. Sunulacak olan data kütüphanesi, galaksiler, kara delikler, kuasarlar ve karanlık güç üzere bir çok mevzuda detayları ortaya çıkaracak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu