İnternet

2022 SEO trendleri

İçeriklerinizi pazarlamak ve tüketicileri web sitesine çekmek için SEO değerli bir stratejidir. Şayet kullanıcıları yanlışsız yönlendirebilirseniz SEO ile satışlarınızı arttırabilir, daha çok müşteriye erişebilir ve marka bilinirliğini tesirli bir halde arttırabilirsiniz.

2021 yılı içerisinde birçok değerli Google algoritma güncellemesi meydana geldi. Bu güncellemelerin birçok Google tarafından her vakit olduğu üzere bildirilmedi. Kullanıcılara bildirilen ve onaylanan güncellemeler ise temel olarak maksadı kullanıcı tecrübesine ve içerik kalitesine dayanıyordu.

Google’ın birçok algoritma güncellemesini bildirmediği bir durumda güncellemeleri takip etmek ve güncellemelere nazaran strateji geliştirmek bir oldukça sıkıntı olabilir. Lakin bu yazımızda sizlere 2022 SEO trendleri ile ilgili tüyolar vereceğiz. Bu sayede SEO performansınızın düşmemesi için gerekli aksiyonları alabilirsiniz.

Kullanıcı Arama Niyetine Odaklanmak

Google, bize açık ve net bir formda diyor ki kullanıcılarınızı düşünerek içerik üretin. Yani arama motorları odaklı içerik üretmek 2022 yılı için büyük bir kusur olacaktır. Kullanıcılar, yani web sitenizi bir gaye için ziyaret eden bireyler, web sitenizde istediği şeyi bulamayınca çıkacaklardır. Google içeriğinizi kaliteli olarak görse bile kullanıcılar istediği şeyi alamadığı sürece sıralamalarda yükselmeniz, üst sıralarda olsanız dahi durumunuzu müdafaanız pek mümkün olmayacaktır.

Artık bilinen SEO araçlarından olan Semrush, kendi kullanıcılarına sözlerin aranma niyetini de sunmaktadır. Bu özellik bu geçtiğimiz aylarda kullanıma sunulmuştur. Bu özelliğin bize sunulması bile arama niyeti üzerinde durmamız için bir işarettir.

İçeriklerinizi oluştururken bir kullanıcı gözüyle içeriklerinizi incelemeniz arama niyetine uygun içerik oluşturup oluşturmadığınız konusudna sizlere bilgi verecektir. Unutmayın ki isteyeni vermeyen bir web sitesi White Sınır SEO yolları ile üst sıralara gelmesi çok zordur.

Başlıkların Bedel Kazanması

İçeriklerde kullanılan başlıkların (H etiketleri) ehemmiyeti bu yıl içinde bir oldukça artacaktır. Zira Google şu an çalışmalarını yaptığı tab bar alanını yakında kullanıma sunacak üzere görünüyor. Demo çalışmaları ülkemize de sunulan tab bar alanı arama sonuçlarında bir epey yer kaplamanızı sağlıyor. Tab bar alanında 3 adet seçenek kullanıcılara gösteriliyor ve tab alanında gösterilen başlıklar bizim yazdığımız H başlıklarından gelmektedir. Bu nedenle Başlıklarımızı kısa ve tesirli olacak biçimde kullanmalıyız. Zira 1 tab alanında yer alan başlığın ortalama 30 karakter yer kapladığını gözlemledik.

Ayrıyeten Google yahut öbür arama motorları web sitemizi konumlandırırken H başlıklarından ve onların hiyerarşisinden faydalanmaktadır. Bu nedenle H başlıklarınında anahtar söz bulundurmayı ve altındaki paragrafı özetleyecek başlıklar oluşturmalıyız.

Başlıklarımızı kullanırken direkt olarak anahtar söz geçirmek yerine Long Tail olarak tabir edilen başlıklar seçmemiz daha avantajlı olacaktır. Örnek vermek gerekirse H2 başlığı olarak “SEO” sözünü direkt olarak kullanmak yerine “SEO Nasıl Yapılır?” başlığı oluşturup onunla ilgili içerik oluşturmak daha yararlı olacaktır.

Title Etiketinin Optimizasyonu

2021 yılının sonlarına yanlışsız Google meta title etiketiyle ilgili bir güncelleme yayınladı. Bu güncelleme ile artık arama sonuçlarında gösterilen başlık etiketi yapay zeka yardımıyla Google tarafından belirlenebilecekti. Şayet ki sizin yazdığınız başlık içeriğinizi tam olarak karşılamıyorsa Google kendi oluşturduğu başlığı girebilir.

Başlık etiketlerinizi oluştururken içeriğinizi direkt olarak açıklayan ve karşmaşık olmayan başlık etiketleri oluşturmaya itina göstermelisiniz. Yani “SEO Nedir, SEO Fiyatları Ne Kadar – A Firması” yerine “SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir – A Firması” daha yeterli bir seçenektir.

Tablolama Yapıları

Üstteki paragrafta bahsettiğimiz üzere Google arama sonuçlarında tab olarak sonuçları göstermeye başlayacak. Bu tab başlıklarını bizlere demo olarak sunarken gözlemlediğimiz üzere tab bar alanına sahip web siteleri Table of Content olarak tabir edilen içindekiler tablosuna sahipti.

Tablo of Content yapılarının yalnızca tab bar görünümü için değil kullanıcı tecrübesini de düzgünleştiren bir özelliği bulunmaktadır. Sonuç olarak kullanıcı yalnızca tıklayarak kendisini ilgilendiren başlığa ve paragrafa ulaşabilmektedir.

Table of Content yapıları haricinde olağan tablo kullanımları içeriğimizi özetleyecek ham bilgiler barındırabilmekteidir. Bu nedenle olağan tablo yapılarına içeriklerimizde yer vermemiz kıymetli bir hale gelmiştir.

Farklılaştırılmış Kaliteli İçerik Oluşturmak

Herkes tarafından yazılabilecek bir içerik sizi ön plana çıkarmayacaktır. İçeriklerinizi oluştururken olabildiğince farklı olmanız gerekecektir. Örnek olarak içeriklerinizin ortasına alert usulü bilgilendirici alanlar, görüntüler, alıntılar, ufak maddelelemeler ve etkileşim oluşturacak alanlar eklemeniz yararlı olacaktır.

Ayrıyeten içeriklerinizi yorumlayan arama botlarının da işini kolaylaştırmış olacaksınız. Paragraflar ortasına görsel eklemek, görüntü eklemek ve alert alanları eklemek paragraflar ve başlıklar ortası ayrım oluşturacağı için botlar yorumlaması gereken alanı daha uygun kavrayacaktır.

Sesle Arama İçin Optimizasyon

Google üzerinde yalnızca yazarak değil ayrıyeten sesle arama arama yapan kullanıcıları da hedeflemek daha da değer kazanacak. Yapay zekanın artması ile ile birlikte öne çıkan Google Asistan, Siri ve Alexa kullanıcıları sesli aramaya teşvik etmektedir. Sesli aramalar için web sitenizi optimize etmek isterseniz Speakable yapısal data işaretlemesini kullanabilirsiniz. Google Asistan sesli aramalarda bu yapısal bilgi işaretlemesinden yardım alarak seslendirme yapmaktadır.

Kullanıcı Tecrübesinden Ödün Vermemek

2020 ve 2021 yılının algoritma güncellemelerin yüklü noktası kullanıcı tecrübesi oldu. Paylaşılan güncellemeler taşınabilir ağırlıktıydı lakin Google 2022 yılında masaüstü Core Web Vitals güncellemesi yayınlayacağını duyurdu. Yapılan güncellemeler haricinde Search Console üzerinde Değerli Web Dataları başlığı altında web sitemizin gerçek kullanıcılar gözünden sürat tecrübeleri sunuldu. Google bu atılımı ile aslında kullanıcı tecrübesini ne kadar önemsediğini bizlere belirtmiş oldu.

Site Suratını Optimize Etmek

Kullanıcı tecrübesi demişken site suratından bahsetmemek olmaz. En temel kullanıcı tecrübesi olarak site suratı sunulabilir ve muhakkak optimize edilmesi gerekmektedir. Site suratını optimize etmeniz çabucak çıkma oranını düşürür, kullanıcı tecrübesini arttırır ve ekstra olarak Google botlarının sitenizi taramasını kolaylaştırır.

Google’ı Düşünerek Tarama Bütçesini Optimize Etmek

Google’ın kaynakları sınırsız değildir. Bu nedenle Google’ın vaktini ve kaynaklarını boşa harcamamız son derece kıymetlidir. Gereksiz ve kıymetsiz sayfaların taranması hem otoritenizi düşürecektir hem de tarama bütçenizi arttıracaktır. Ayrıyeten her sene web sitelerinin sayısı katlanarak artmaktadır. Bu nedenle Google bütçesini daha âlâ tarama bütçesine sahip web sitelerine odaklayacaktır.

Tarama bütçenizi optimize ederseniz Google web siteniz için daha az kaynak harcıyacağından dolayı şayet birçok kıymetli kriteri sağlıyorsanız web sitenizi ödüllendirecektir. Google’ın tama sürecinde indirme ve tarama sayısı artacağı için web sitenizin üst sıralara yükselme ihtimali de artacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu