İnternet

Ukrayna’da devletin web sitelerine siber atak gerçekleştirildi

Ukrayna, ortalarında dışişleri, eğitim, tarım, güç, ve etraf bakanlıklarının web sitelerinin de yer aldığı yaklaşık 70 merkezi ve bölgesel hükümet web sitesinin büyük bir siber atağın gayesi olduğunu söyledi.

Hücumun gerisinde kim olduğu bilinmiyor

Ele geçirilen dışişleri bakanlığının web sitesinde, bilgisayar korsanları tarafından yazılan: “Bilgisayarınızdaki tüm bilgiler siliniyor ve kurtarılamaz. Hakkınızdaki tüm bilgiler halka açıldı, korkun ve en kötüsünü bekleyin.” tabirleri yer aldı.

Siber akına maruz kalan web sitelerinde hiçbir içeriğin değiştirilmediği ve hiçbir şahsî bilginin sızdırılmadığı belirtilirken Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Twitter’da yaptığı açıklamada: “Büyük bir siber akının sonucu olarak, Dışişleri Bakanlığı ve öbür kimi devlet kurumlarının web siteleri süreksiz olarak kapalı. Uzmanlarımız BT sistemlerinin çalışmasını geri yüklemeye başladı ve siber polisler bir soruşturma başlattı.” dedi.

Yetkililer, Ukrayna’nın “büyük” olarak nitelendirdiği siber akının ardında kimin olduğunu söylemek için şimdi çok erken olduğunu fakat daha evvel gerçekleşen misal hücumların gerisinde Rusya’nın olduğunu söylediler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu