Donanım

TSMC rekor gelir açıkladı

Global çip krizinden en çok etkilenen ve krizin aslında bir nevi merkezi olan Tayvanlı TSMC krizi fırsata çevirmeyi bildi. Ağır talep ve krize bağlı fiyat artışları nedeniyle gelirlerini her periyot arttıran TSMC yeni bir rekor daha kırdı. 

TSMC’den gelir rekoru

Yılın dördüncü çeyreği itibariyle TSMC tarafından elde edilen toplam gelir 15.74 milyar dolar oldu. Faaliyet kârı ise 6 milyar dolar ile yeni bir rekor kırdı. Geçen yıl tıpkı periyoda nazaran yüzde 16.4 civarında bir artış yaşandı. 

TSMC en çok geliri 7nm ve altındaki süreçlerden elde ediyor. Apple, Nvidia, AMD üzere markalar hali hazırda 5nm ve altına inmenin uğraşını verdiği için yeni süreçlere adeta para akıtıyor. Yalnızca Apple’ın geçen yıl 11 milyar dolar ödediği ortaya çıkmıştı. 

Yonga talebinin ağır bir halde devam etmesi haliyle yeni rekorları da getirecek. Geçen yıl 45 milyar dolar civarında gelir elde eden TSMC’nin bu yıl bu sayısı yüzde 40-50 civarında aşması şaşırtan olmaz. Çünkü firma geçen yıl 30 milyar dolar olarak belirlediği sermayesini bu yıl 40-44 milyar dolar ortasına çıkaracak. 
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu