Donanım

TSMC’den makus haber: Ekran kartı ve işlemci maliyetleri artıyor

Yarı iletken kesiminde yaşanan tedarik ve stok problemleri hâlâ düzelmiş değil. Birçok büyük şirket 2022 yılı içerisinde sıkıntıların çözüleceğini söylese de dev yonga üreticisi TSMC, 7nm ve 5nm yonga üretim fiyatlarını yüzde 10 ila 20 oranında arttırdığını açıkladı.

Ekran kartı ve işlemci fiyatları artabilir

DigiTimes’a nazaran yükselen maliyetlerin işlemci ve ekran kartı fiyatlarına da yansıması beklenirken en büyük tesir AMD tarafında görülecek. Zen 2, Zen 3 mimarili işlemciler ve neredeyse tüm RDNA 2 ekran kartları için TSMC’nin 7 nm süreç teknolojisini kullanan şirket, bu yıl ayrıyeten 5 nm Zen 4 mimarisine geçiş yapmayı planlıyor.

Nvidia tarafına gelirsek RTX 30 kartları için Samsung’un 8N üretim teknolojisine güvenen şirketin, AMD’ye kıyasla fiyat artışından daha az etkileneceği düşünülüyor. Bununla birlikte 2022 yılının üçüncü çeyreğinde yeni RTX 40xx ailesini piyasaya sürmeye hazırlanan Nvidia, TSMC’nin 5nm süreç teknolojisini kullanabilir.

Yeni üretilecek yongaları için TSMC ile ortak yeni bir tesis kurmayı planlayan ve 25 ila 28 milyar dolar bütçe ayıran Intel ise, TSMC imzalı yongalarında artan maliyetleri tüketicilere yansıtabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu