Donanım

İşte Dünyada Şirketlerin En Az Duyurduğu İhlal Tipi

Başarılı bir kurumsal siber savunma, her seviyedeki çalışan güçlerini birleştirmeden mümkün olamayacak bir kavram. Teknoloji siber atakları önlemek için değerli olsa da, olayların %85’inde insan faktörleri hala çok kıymetli bir rol oynuyor. Kaspersky’nin BT karar vericilere yönelik global anketi, kuruluşların ve çalışanların bu bahiste ne iş birliğine ne kadar hazır olduğuna ve kendilerini, müşterilerini ve birbirlerini ne kadar güzel koruduğuna ait bilgiler sağlıyor.

Müşteri bilgilerinin çalınmasıyla alakalı yüksek profilli data ihlali hadiselerine karşın, çalışanların ferdî dataları siber hatalılar ortasında da epey tanınan. 2021’de kuruluşların üçte birinden fazlası (%35) çalışanlarının datalarının tam güvenliğini sağlayamadı ve bu cins bilgileri içeren olaylarla karşılaştı. Türkiye’de bu oran %42 oldu.

Etkilenen kuruluşların %45’inin şahsî çalışan bilgilerinin ihlalini kamuya açıklamaması, sorunun göründüğünden daha büyük olduğunun bir işareti (Türkiye için bu oran %19 ile global ortalamanın epey ilerisinde). Geri kalanların %43’ü olayla ilgili bilgileri proaktif olarak paylaşırken (Türkiye’de %69), %12’si bunu medyaya sızdırıldıktan sonra yaptı (Türkiye’de oran aynı). Bu, kurumsal yahut müşteri data ihlallerine kıyasla bu tıp sızıntının en az ifşa edilen sızıntı çeşidi olduğunu gösteriyor.

Kaspersky Kurumsal İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Evgeniya Naumova, sonuçları şöyle yorumluyor: “Bir kuruluş siber olayla karşı karşıya kaldığında gerçek kriz bağlantısı, müdahale ve kurtarma hareketleri kadar değerlidir. Bilgi ihlali riski her vakit vardır ve işletmeler bunu proaktif olarak açıklamanın basında ifşa etmekten daha güzel olduğunu kabul etmelidir. Uygun, gerçek ve vaktinde irtibat sadece potansiyel prestij ziyanını en aza indirmekle kalmaz, birebir vakitte direkt finansal kayıpları da büyük ölçüde azaltabilir. Panik yahut karışıklığı önlemek için bir şirketin net bir kriz planı geliştirmeyi düşünmesi ve çalışanları evvelce eğitmesi gerekir. Kurumsal irtibat uzmanları ve BT güvenlik grupları, siber güvenlik içgörüleri hakkında bilgi alışverişinde bulunmak ve acil bir durumda hem iç hem de dış irtibatları yanlışsız bir halde ele almaya yardımcı olabilecek kılavuzları, araçları, kanalları ve lisanı belirlemek için iş birliği yapmalıdır.”

Potansiyel siber güvenlik olayları hakkında harici bilgi eksikliği çoklukla dahili eforlarla azaltılamaz. Araştırmaya nazaran, kuruluşların sadece %44’ü, çalışanlara kıymetli bilgiler verilmesini sağlamak için güvenlik eğitimi ve öğretimi uygulamış. Ayrıyeten bu şirketlerin yarısından fazlası (%64) bu hizmetlerin kalitesiyle ilgili en az bir problemle karşılaştığını tabir ediyor. Bu, kursların karmaşasından doğan memnuniyetsizliği ve eğitimleri sunanların takviye yahut uzmanlık konusundaki eksikliğini içeriyor.

Hami tedbirlerin kıymeti hakkında temel bilgiler verilmeyen çalışanların kurallara uyması doğal olarak beklenemez. 2021’de BT güvenliği kelam konusu olduğunda, işçinin uyumluluğu ve yetersiz son kullanıcı güvenlik kültürüyle uğraşmak işletmeler açısından en büyük üç kaygıdan biri oldu. Ankete katılanların %42’si bunu en tasa verici hususlar ortasında belirtti. Şirketler tertipli olarak bilgi güvenliği ihlalleri (%41), uygunsuz BT kaynağı kullanımı (%42) ve taşınabilir aygıtlar aracılığıyla bilgilerin uygunsuz paylaşımı (%38) durumuyla karşı karşıya kaldıklarını söz etti. Türkiye’de bu oranlar sırasıyla %49, %51 ve %46 oldu. 

İhlallerin önlenmesi, kurumsal sistemlerle etkileşime giren saldırganlar için potansiyel bir gaye olabilecek herkesin birlikte hareket etmesini gerektiriyor. Çalışanların güvenliğini güçlendirmek için şirketler, emniyetli hami tedbirleri grupları ortasındaki güvenlik şuuruyla bir ortaya getirmelidir. Bunun için şu adımları uygulamak gerekir:

Saldırganların sisteme sızmasını önlemek için yazılımın süratli bir halde yamalanmasını ve güncellenmesini sağlayın.Hassas datalar için yüksek dereceli şifreleme uygulayarak güçlü kimlik bilgileri eşliğinde çok faktörlü kimlik doğrulamayı mecburî kılın.Erişim teşebbüslerini engellemek için tehdit algılama ve cevap yetenekleriyle etkili uç nokta korumasını ve verimli taarruz araştırması ve uzman cevabı için yönetilen muhafaza hizmetlerini kullanın.Önemli datalara erişimi olan kişi sayısını en aza indirin. İhlaller, çok sayıda çalışanın zımnî ve kıymetli bilgilerle çalıştığı kuruluşlarda meydana gelme mümkünlüğü daha yüksektir.Çalışanlarınızı gereksinim duydukları siber güvenlik marifetleriyle donatın. Gerekli ve yeni tüm bilgileri ilgi cazip bir formatta sunan eğitimleri tercih edin. Vakitten tasarruf etmek ve kaliteli bir hizmet almak için şirketler, verimli bir öğrenme süreci sağlayabilecek, dünya çapında tanınmış hizmet ve eğitim sağlayıcılarla çalışmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu