Bilim

NASA’nın Parker Güneş Sondası, Venüs’ü Bu türlü Görüntüledi!

Venüs’ün yüzeyinin birinci manzaraları, NASA’nın Parker Güneş Sondası tarafından yakalandı ve gezegenin kayalık iç kısmının nasıl kıpkırmızı parladığını ortaya çıkardı. Kalın, kesintisiz bir bulut katmanının altında gizlenen Venüs’ün yüzeyi daha evvel optik ekipman kullanılarak hiç görüntülenmemişti ve bilim insanları artık sondanın imgelerini tahlil ederek Venüs’ün jeolojisi ve evrimi hakkında bilgi edinmeyi umuyor.

İsminden da anlaşılacağı üzere, Parker Güneş Sondası Güneş’i inceleme vazifesi ile uzaya gönderildi. Venüs’ün kütle çekimi alanını kullanarak suratını artırmak için Venüs’ün yanından bir dizi geçiş gerçekleştiriyor ve bu sırada Venüs’ün manzaralarını Dünya ile paylaşıyor.

Sondanın görüntüleme yazılımı öncelikle Güneş atmosferinin özelliklerini tespit etmeyi amaçlıyor, fakat NASA’daki bilim insanları bu düzeneğin, yanından geçerken Venüs’ün bulutlarını gözlemlemek için de kullanılabileceğini düşündü. Sondanın dördüncü geçişi sırasında, 20 Ocak 2021’de, sondanın yörüngesi o denli bir hizaya geldi ki, Venüs’ün tüm gece tarafını görüntüleyip Dünya’ya gönderebildi.

Şaşırtan bir halde, araştırmacılar, gezegenin ünlü ağır bulutlarının ortasından görünen yüzey özelliklerini görebildiklerini keşfettiler. Görünür ışığın birden fazla dalga uzunluğu gezegenin kalın atmosferine nüfuz edemediğinden, bu türlü bir müşahede yapmayı aslında beklemiyorlardı. Fakat, gezegenin gece tarafında, en uzun görünür dalga uzunluklarından kimilerinin aslında içinden geçebildiğini bildiriyor. Araştırmacılar, “Venüs’ün yüzeyi, gece tarafında bile yaklaşık 860 derece sıcaklıkta. O kadar sıcak ki, Venüs’ün kayalık yüzeyi gözle görülür bir biçimde parlıyor” diyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu