BilimTeknoloji

Dünyanın içi beklenenden daha süratli soğuyor

Dünya, 4,5 milyar yıldan uzun bir vakit evvel oluştu ve içi birinci günden bu yana soğumaya devam ediyor. Dünyanın çekirdeği ile manto ortasındaki sonu oluşturan minerallerin termal iletkenliğinin ölçüldüğü yeni bir araştırmada gezegenimizin çekirdeğinin daha evvel düşünülenden çok daha süratli bir formda soğuduğu ortaya çıktı.

Dünyanın merkezi daha da süratli soğuyacak

İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü ve Carnegie Bilim Enstitüsü’nden bilim insanları, gezegenimizin soğuma sürecini daha yeterli anlamak için, dünyanın çekirdeği ile mantosu ortasındaki hudut katmanında bol ölçüde bulunan bridgmanite mineralinin ısı iletimi üzerinde araştırma gerçekleştirdi.

Araştırma grubu, dünyanın derinliklerinde geçerli olan basınç ve sıcaklık şartları altında mineralin termal iletkenliğini ölçmelerini sağlayan karmaşık bir ölçüm sistemi geliştirdiler. Bir lazer sistemi kullanılarak ısıtılan bir elmas ünitesinde yakın vakitte geliştirilen bir optik absorpsiyon ölçüm sistemi kullanıldı.

Yapılan inceleme sonucunda mineralin termal iletkenliğinin varsayılandan yaklaşık 1,5 kat daha yüksek olduğu anlaşıldı. Bu durum da ısının çekirdekten mantoya daha kolay geçtiğini gösteriyor. Daha fazla ısı akışı, manto konveksiyonunu arttırıyor ve dünyanın soğumasını hızlandırıyor.

Ayrıyeten bridgmanite minerali soğudukça post-perovskite ismi verilen öteki bir minerale dönüşüyor. Bu mineral ise ısıyı daha da süratli ilettiği için dünyanın içinin soğuma suratını daha artırıyor.

Her ne kadar dünyanın merkezinin beklenilenden daha süratli soğuduğu ortaya çıksa da tam olarak soğumanın tekrar de milyarlarca yıl sonra gerçekleşeceği düşünülüyor. Araştırmacılar, daha kesin bilgiler için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini söylüyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu