BilimTeknoloji

Üç boyutlu baskı ile roket üretmek çok daha verimli

Uzay çağına girmeye başladığımız şu dönmelerde roketler ile ilgili harikulade gelişmeler olmaya devam ediyor. Space X’in geri dönüp inip tekrar fırlatılan roketlerinden sonra, üç boyutlu baskı ile hazırlanan roketler geleceğin üretim tekniği olabilir. Üstelik şirket Space X üzere roketlerini tekrar tekrar kullanabilmek üzere tasarlamış.

Firmanın anlattığı bilgilere nazaran roketi basmaları bir kaç hafta alırken eski teknikte aylar sürmekte. Hatta roketi inşa edecek ekipmanların hazırlanması yıllar sürebilmekteydi. Tabir yerindeyse bu gelişme roket inşasını kökünden değiştirmek üzere.

100 kat daha az kesime sahip roket, deneme yanılma metodu ile süratle geliştirebiliyor. Üstelik üretim maliyeti de epey azalmış oluyor. Tek dez avantajı ise tartısının konvansiyonel rokete nazaran %10-20 ortasında fazla olması. Bize nazaran en etkileyici bahis ise roketin tek modül yapılması sayesinde birleştirilecek kesimlerden çok daha farklı roket dizaynlarını üretmeye imkan vermesi.

En kıymetli maliyet avantajı ise roketin kalkış sırasında Nozul kısmından egzoz gazlarının yüksek sıcaklıklara dayanabilmesi için yapılan soğutma sisteminin evvelce binlerce küçük soğutma borusunun montajını gerektirmeden tek seferde basılabilmesi oldu. 2015 yılında kurulan şirket bu sayede kısa müddette birinci roketlerini fırlatacak.

Teknolojilerinde Starcraft’ta Protoss ırkından feyz alan şirket yazıcısının ismini Stargate, roket ismini Terran One ve Terran R, aviyoniklere ise Pylon ismini koymuş. Unsur roketlerini Mart sonu üzere fırlatmayı planlıyorlar. Bu model alçak yörünge misyonu yapabilecek ancak Tercan R, Ay ve Mars misyonlarını yapabilecek kadar güçlü olacak.

Şimdideden 1.3 milyar dolarlık yatırım alan Relativity Space, 4.2 milyar dolar değerlemeye ulaşmış durumda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu