Bilim

Çin’den dev proje: Yapay Ay

Çin son devirde teknoloji, bilim ve uzay alanında çok büyük gelişmelerle dünyanın karşısına çıkıyor. Yaptıklarıyla insanoğlunun uzay ile olan bilinmezliğe ışık tutan Çin, şimdi geçtiğimiz günlerde “Yapay Güneş” yaptıklarına dair açıklamalarıyla gündem olmuştu. Lakin tekrar şaşırtan bir gelişmeyle daha isminden kelam ettirdiler.

Proje, Ay keşifleri için astronotları hazırlayacak

Tüm dünyada son periyotta ilgi Ay’a seyahat konusuna odaklanmış durumda. Bunun için dev projeler üzerinde çalışmalar sıkı bir biçimde yürütülmeye devam ediyor. Çin Madencilik ve Teknoloji Üniversitesi de bu emel doğrultusunda uzay şirketlerinin elini kolaylaştıracak bir buluşa imza attı. Üniversite, Dünya üzerinde “Yapay Ay” ortamı inşa etmeyi başardı.

Dünyada bir birinci ola projenin baş bilim adamı Li Ruilin, mevzuyla ilgili şunları söyledi.

Program, dünyada cinsinin birinci örneği. Ortam içerisinde yerçekimini istendiğimiz kadar azaltabileceğimiz için Ay simülasyonunu büsbütün yeni bir seviyeye taşıyoruz. Simüle edilmiş ortamda yapılan kimi deneyler, bize yüzeyin altında kalan suyun nerede aranacağı tarafında kıymetli ipuçları verebilir.

Çinli bilim adamlarına nazaran proje, Ay’ın gelecekteki keşifleri için astronotları hazırlamalarına yardımcı olacak. Proje, Çin’in Jiangsu eyaletindeki Xuzhou’da yapıldı. Ruilin’in açıklamalarında da değindiği üzere simülasyon, yerçekimini ortadan kaldırabilecek biçimde dizayn edildi. 60 santimetre çapında bir vakumu andıran simulasyonun yaratılış fikri ise Andre Geim’in bir kurbağayı mıknatısla havaya kaldırma deneylerinden ilham alarak yapıldığı belirtiliyor.

Pekala “Yapay Ay” nasıl çalışıyor?

Yapay Ay, birinci olarak havanın olmadığı bir vakum odasının içine yerleştirildi. Ayrıyeten oda, Ay toprağını ve Ay taşlarını andıran bir biçimde dizayn edildi. Güçlü mıknatıslar, küçük odayı ‘kaldıran’ odanın içinde ayarlanabilir bir manyetik alan oluşturuyor. Böylelikle Yerçekimi istenen düzeye de ayarlanabiliyor.

Proje her ne kadar Ay’a seyahat yapacak astronotlar için uygun olsa da yalnızca bu emel için kullanılmayacak. Önümüzdeki 10 yılda birçok dev kuruluşun Ay üzerine büyük projeleri bulunuyor. Proje, Ay madenciliği için de fizibilite çalışmalarında kullanılabileceği üzere uydu üzerinde maliyetli olabilecek yanlış hesaplamalarında önlenmesinde kıymetli rol oynayacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu