Bilim

Koronavirüs Salgınında Yeni Bilmece: Flurona / Gripona Nedir, Tehlikeli mi?

Hem grip, hem de Covid-19’un aynı anda insanlara bulaşması, yeni bir bilmeceyi de beraberinde getirdi. Uzmanlar, bir müddettir bu iki virüsün bir ortada yaşaması durumunda, yani korkutucu “ikiz salgın” durumunda yaşanabileceklerden endişeleniyordu. Her iki hastalığın sıhhat sistemi üzerindeki yorucu tesirinin yanı sıra, insanların bu hastalıklara birebir anda yakalanmalarından korkuluyordu.

Son periyotlarda basında “flurona” (İngilizce grip ‘flu’ ve corona sözlerinin birleşimi – ‘Gripona‘) olarak isimlendirilen ve tasa verici gözüken başlıklar yer almaktaydı. Lakin, her ne kadar bu bahisteki haberler korkutucu üzere gözükse de bunun yeni ve büyük bir tehlike olmadığını belirtmekte yarar var. Yani bir insanın birebir anda iki virüse de maruz kalması, başlangıçta olduğu üzere paniğe neden olacak bir durum değil.

Öncelikle bilinmesi gereken şu: “Flurona” olarak isimlendirilen yeni yahut özel bir hastalık bulunmuyor. Her ne kadar basında tekil gözüken bu isimle anılsa da, aslında tanımlanan şey iki virüsün birleşimi değil, iki virüsün de tıpkı anda bir şahsa bulaşmış olması. Her iki hastalığa tıpkı anda yakalanmanın yalnızca birine yakalanmaya nazaran çok daha can sıkıcı ve rahatsız edici olduğu kesin. Ama bu durum, kabuslardan fırlamış tehlikeli bir mutasyona işaret etmiyor.

Ayrıyeten grip (inflüanza) ve SARS-CoV-2 birleşik enfeksiyonu yeni bir olay da değil. 2020’nin başlarında da bu cins olaylar yaşanmaktaydı. Son vakitlerde bu haberler artmış üzere gözükse de, birçok yerde COVID ve grip testleri birebir anda yapılmadığı ve birleşik enfeksiyonlar takip edilmediği için sahiden sayılarının artıp artmadığını bilmiyoruz.

Lakin unutulmaması gereken değerli bir nokta, maske ve toplumsal aralık üzere evvelki yıllara nazaran çok daha yüksek korunma tedbirleri sayesinde geçtiğimiz yıl grip olaylarının sayısının çok az olması. Bu yıl olay sayısı geçtiğimiz yıla nazaran çok daha fazla olsa da, içinde bulunduğumuz mevsim için olağan gözüktüğü söyleniyor. Bu yüzden de evvelki yıla nazaran daha fazla birleşik enfeksiyonun olmasının pek şaşırtan olmadığını söyleyebiliriz.

Unutulmaması gereken bir başka kıymetli nokta da, COVID’e karşı aşı olurken grip aşılarının atlanmaması ve her iki virüs karşı aşı olunması. Aşılar yüzde 100 tesirli olmasa da virüse karşı epey kıymetli bir savunma çizgisi oluşturuyor ve her iki aşının da olunması, iki virüsten birinin bulaşma durumunda yaşanabilecek komplikasyonların en aza inmesine yardımcı oluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu