Bilim

Boz Ayılar “Öldürme Çılgınlığında”: Ekosistemi Tehdit Ediyorlar!

Ayıların tabiatın en ölümcül yırtıcılarından olması şaşırtan değil. Ancak İsveç’teki araştırmacılar ayıların son periyotta öldürme çılgınlığı içinde oldukları kanısına varmışlar.

GPS tasmaları kullanarak 2 yıl boyunca 15 boz ayıyı izleyen İsveçli araştırmacılar, ayıların bölgeyi ren geyiklerine dar ettikleri sonucuna vardı. O denli ki ayıların, geyiklerin yavrulama periyotlarını takip ettiklerini ve bununla da kalmayarak geyiklerin göç yollarını da izlediklerini not eden araştırmacılar, bir dişi ayının sırf 1 ay içinde 38 ren geyiği yavrusunu öldürdüğünü rapor ediyor.

Rapordaki en dikkat cazibeli ayrıntı, incelenen ayıların ren geyiklerinin yavrulama mevsimlerine nazaran avlanma alanlarını değiştirmesi olarak değerlendirilirken, Nottingham Trent Üniversitesi Hayvan, Kırsal ve Etraf Bilimleri Okulu’nda yırtıcı hayatı müdafaa uzmanı Dr. Antonio Uzal Fernandez, “Boz ayıların hayat alanlarını, geyiklerin yavrulama periyotları ortasında değiştirdiklerini gördük,” diyor.

Her yıl ren geyiği yavrularının %30’a kadarı ayılar tarafından öldürülmekte ve bu da çobanlar için ekonomik kayıplara yol açmakta. Bilhassa dişi buzağıların kaybıyla birlikte, bu ölümlerin ren geyiği sürüleri üzerinde değerli bir demografik tesiri var ve bu da sürünün uzun vadeli canlılığını tehdit edebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu