BilimTeknoloji

Tesla araçlarda kritik sorun: Yarım milyon Model 3 ve Model S geri çağrıldı

Yeni ortaya çıkan bilgilere göre dev araba üreticisi Tesla, yarım milyon Model 3 ve Model S aracı geri çağırıyor. Geri dönüş daveti, 2017 ile 2020 yılları ortasında piyasaya sürülen Model 3 ve bazı Model S otomobilleri kapsayacak.

Bagaj kapağı ve kablolama sorunu ortaya çıktı

Sorun hakkında Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği Yönetimi‘ne (NHTSA) bilgi gönderen Tesla, Model 3’ün bagajın açılıp kapanması ile art görüş kamerasını bağlayan tesisatın ziyan görebileceğini ve kameranın beklenmedik halde arızalanmasına sebep olabileceğini düşünüyor.

Model S hakkında sorunun daha kritik olduğu söyleyebiliriz. Araç hakkında Tesla, “ön bagaj kapağı mandal kümesinin yanlış hizalanması sebebiyle ikincil kaput mandalının devreye girmesini engelleyebilir” kelamlarını lisana getirdi. Bununla birlikte mandal aygıtının bir servis merkezinde tekrar konumlandırılmasının sorunu çözeceğini düşünen şirket, Model 3 sahipleri için de fiyatsız olarak yeni bir kablo demeti ve kılavuz gözetici takma kelamı verdi.

Model 3’ün yanı sıra Model S’te ortaya çıkan sorunun sürüş halinde bagajın açılarak görüşe mahzur olma tehlikesi taşıdığını söyleyebiliriz. Sunulan belgere nazaran 356,309 Model 3 ve 119,109 adet Model S‘i geri çağıran şirket, problemlerin meydana gelme mümkünlüğünün Model 3’te yüzde 1, Model S’te ise yüzde 14 olduğunu söylüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu