BilimTeknoloji

FDA koronavirüs ilacını onayladı

ABD Besin ve İlaç Yönetimi (FDA), Pfizer’in antiviral Covid-19 hapı Paxlovid’e acil kullanım müsaadesi verdi.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Doğancı, Paxlovid için “Bilimselliği kanıtlanmış, objektif çalışma sonuçlarının, sağlam bilimsel mecmualarda yayımlanmasını beklemek gerek” yorumunu yaptı. 

FDA

Pfizer’in yaptığı klinik deneylerde, riskli hastaların ilacı semptomların başlamasının akabinde beş gün boyunca 12 saatte bir alması durumunda hastaneye yatma ihtimali ve ölümlerin yaklaşık yüzde 90 oranında azaldığı görüldü. Antiviral nitelikteki ilaç, virüsün hücrelerde çoğalma yeteneğini zayıflatıyor ve böylelikle hastalığın gelişimi yavaşlıyor. İlaç, HIV hastalarının tedavisinde kullanılan Ritonavir ilacının yeni bir etken unsur olan Nirmatrelvir ile kombine edilmesiyle geliştirildi.

Nirmatrelvir, virüsün çoğalmasına neden olan enzimin tesirini bloke ederken Ritonavir de Nirmatrelvir unsurunun parçalanmasını yavaşlatarak bedende daha uzun mühlet ve daha yüksek düzeylerde kalmasını sağlıyor. FDA, ilacın yan tesirleri ortasında tat alma bozukluğu, tansiyonun yükselmesi, ishal ve kas ağrıları olabileceğini işaret etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu