BilimTeknoloji

Büsbütün elektrikli Chrysler Airflow konsepti CESS 2022’de tanıtıldı

Stellantis çatısı altında yenilenme sürecine giren ABD’li marka Chrsyler, 2025 yılında birinci tam elektrikli arabasını piyasaya sürecek. 2028 yılında ise büsbütün elektrikli bir marka haline gelecek. Şirket, gelecek günlerin ön gösterimi olarak bugün Chrysler Airflow konseptini tanıttı.

CES 2022 kapsamında örtüsü kaldırılan Chrsyler Airflow, Stellantis’in 2024 yılı için duyurduğu STLA (muhtemelen STLA Medium) mimarisini kullanıyor. Platformla ilgili ayrıntılar şimdi muhakkak değil fakat araçta her biri 150 kW (201 hp) güç üreten iki elektrik motoru bulunacağını biliyoruz. Bu sayede dört tekerlekten sürüş özelliğine sahip olacak Airflow, toplamda 400 beygir güç sunacak.

Chrysler Airflow’da bulunan bataryanın kapasitesi aşikâr değil. Lakin şirketin açıklamalarına nazaran 560 ila 640 kilometre ortasında bir sürüş menzili bekleyebiliriz. Ayrıyeten araçta STLA AutoDrive düzey 3 otonom sürüş sistemi de bulunuyor. OTA güncelleme dayanağına sahip bu özelliğin daha sonra gönderilecek yazılım güncellemeleriyle geliştirilmesi mümkün olacak.

Chrysler Airflow konsepti dış taraftan epeyce sade ve atletik bir görünüme sahip. Ön kısımda ince farlar, üç kesimden oluşan LED gündüz farları ve logonun kenarlarındaki krom şeritler dikkat çekiyor. Profilde 22 inçlik jantlar, gömülü kapı kolları, kaslı omuz çizgisi ve çift tonlu tasarım göze çarpıyor. Geride ise artık araçların olmazsa olmazı haline gelen uzunluktan boya uzanan stop kümesi ve aydınlatılmış Airflow yazısı bulunuyor.

Kelam konusu konsept, çokça alan ve panoramik cam tavan sayesinde epey ferah bir hayat alanı sunuyor. Konsol büsbütün ekranlardan oluşuyor desek yanlış olmaz. Şoför ve yolcunun önündeki ekranlar konsola gömülü. Merkezdeki devasa ekran ise tablet ekran halinde pozisyonlandırılmış. Bunlara ek olarak orta konsolda klima ayarlarının yapıldığı bir ekran ile ön koltuk sırtlarında da ekranlar mevcut.

Airflow konseptinde çokça bağlanabilirlik özelliği mevcut. Örneğin her koltukta dahili bir kamera bulunuyor. Böylelikle yolcuların seyahat esnasında bile bir görüntü konferansa katılabilmesi sağlanmış. Ayrıyeten araçtaki sistem üzerinden, konutla ilgili ayarlamaları uzaktan yapmak mümkün. Tıpkı halde akıllı telefon uygulaması üzerinden aracın yahut araçtaki klimanın uzaktan çalıştırılması ve ayarlanması üzere işlevler da mümkün.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu