İnternet

Bitcoin Cüzdanını Sabit Diski ile Çöpe Atan Adam, 7 Yıldır “Sürünüyor”

2013’te “bahar temizliği” yaparken, bir adam eski PC sabit diskini çöp kutusuna attı ve bu da Newport, Galler, İngiltere’deki lokal depolama alanındaki çöp dağına katıldı. Fakat o sırada düşünmediği bir formda, birebir sabit diskte, kripto paranın birinci günlerinde 500.000 £ (665.000 dolar) bedelinde olan 7.500 Bitcoin ile dolu bir cüzdan vardı. Artık ise o cüzdan 357 milyon dolar kıymetinde.

Bunu fark ettiğinde, sabit diski umutsuzca aramaya başladı ve o vakitten beri de arıyor. Son sekiz yıldır, James Howells futbol alanı büyüklüğünde bir çöp toplama alanında 350 milyon dolarlık iğnesini aramak için çöp yığınlarının ortasında adeta sürünüyor.

Howells, 2013’te Guardian ile yaptığı bir röportajda “” dedi (3-4 fit, yaklaşık 90-120 santimetreye denk geliyor).

Howells, kelamlarını şu biçimde sürdürdü: “Şu anda buna ya gülecek ya da ağlayacak bir noktadayım. Neden elimde kürekle orada değilim? Sanırım onu asla bulamayacağıma razı oldum.

2013 yılındaki bu konuşmadan sonra, Howells, servetini asla geri alamayacağı gerçeğini kabul etmiş. Lakin kısa bir müddet sonra, bu fikrinden vazgeçerek kendisi de aramaya başlamış. Şu anda bile, şoförün hem erişilebilir hem de okunabilir olduğuna dair umutlu olduğunu söylüyor. Son bir gayret için, arama başarılı olursa verebileceği milyonların vaadiyle, mahallî kasabasının sakinlerini de ava katılmaları için ikna etmiş durumda.

Newport kurulunun rastgele bir gönüllünün bölgeye girmesini reddetmesi, işleri daha da zorlaştırıyor. CNBC’nin bildirdiğine nazaran, gömülü çöplerde yapılan aramanın yol açacağı ekolojik hasar, çöpleri aramak için bir müsaadenin bulunmaması ve sabit diskin orada yattığına dair kesin belirsizliğe atıfta bulunarak, kurul kimsenin çöp dağlarını aramasına müsaade vermiyor.

Ne yazık ki, Howells sürücüyü bulamazsa Bitcoin cüzdanı da sonsuza dek kaybolacak.

Birden fazla kripto para üzere, Bitcoin de birinci günlerinde cüzdanınızı yedeklemenize imkan vermiyordu. Bu, Howells üzere insanların kriptonun üzerinde bulunduğu fizikî sürücüyü kaybettiği yahut şifrelerini unuttuğu şanssız senaryolara yol açtı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu