İnternet

Teknoloji editörü nasıl olunur?

Teknolojik gelişmelere paralel olarak İnternet’in de beraberinde getirmiş olduğu alternatif bağlantı kanalları, “Yeni medya” tipini ortaya çıkardı. Bilgisayarların süreç gücü olmadan oluşturulması ve kullanılması mümkün olmayan ortamlarda(web siteleri, toplumsal medya vb.), kaynak ve alıcı ortasında etkileşim sağlanarak ifa edilen “Yeni medya” anlayışıyla birlikte, orijinal meslekler türedi.

Teknoloji editörlüğü de yeni medya cinsinin ortaya çıkmasıyla birlikte kendine yer edinen mesleklerden oldu. Pekala teknoloji editörü nedir, bu unvanı taşıyan şahıslar tam olarak ne iş yapar?

Teknoloji Editörü Ne İş Yapar?

İçerik üreticisini; “insanların okuyabileceği, izleyebileceği ya da dinleyebileceği eserler üreten kaynak” olarak tanımlayabiliriz. İçerik üreticisinin gaye kitlesini “teknolojiyle ilgilenenler” formunda daraltırsak da teknoloji editörlerinin aslında herkes üzere bir içerik üreticisi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Çünkü aslında yazdığımız, çizdiğimiz çabucak her şeyle hepimiz birer içerik üreticisiyiz.

O vakit “Teknoloji editörü nedir?” sorusuna şu formda karşılık verebiliriz: Teknoloji editörü; teknoloji ve başka teknoloji disiplinleri içerisinde yer alan eser ve hizmetler hakkında manzaralı, yazılı ya da sesli olacak formda çeşitli içerikler hazırlayan içerik üreticisidir.

Teknoloji Editörlüğü ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Günümüzde teknoloji editörlüğü, bilhassa yazılı yahut manzaralı olarak ifa ediliyor. Yazılı mecra, editörlük mesleğinin birinci basamaklarını oluştursa da YouTube üzere imajlı mecraya giden yolun da teknoloji yazarlığından geçtiğini söylesek yanlış olmaz.

Nasıl teknoloji editörü olunur?

Teknoloji editörü olabilmek için bilim ve teknoloji topluluğunda yaşanan gelişmeleri yakından takip etmek gerekiyor. Bunun için DonanımHaber üzere teknoloji haber sitesi mecraları bulunmaktadır.

Bir teknoloji editörünün okuduğunu anlayabilecek düzeyde İngilizce lisan yetkinliğinin olması gerekiyor. Ayrıyeten editör yapmış olduğu araştırmalar sonucu edindiği bilgileri, kendi tecrübeleri ve yorumuyla birlikte bir içeriğe dönüştürebilmelidir. Münasebetiyle alıcıya göndermek istenilen bildiri, mevzuyu neredeyse hiç bilmeyen bir kişinin dahi anlayabileceği biçimde açık, anlaşılabilir ve tesirli bir lisan ile aktarılabilmeli.

Bu noktada yazılı bir içerik üretiyorsanız yazım ve imla kurallarına hakim olmalı, Türkçe’nin lisan kurallarını uygun bir formda bilmelisiniz.

Teknoloji daima gelişirken, içerik trendleri de bu gelişmelerle birlikte daima olarak değişiyor. Hasebiyle teknoloji editörü, bu gelişmeleri takip edip, değişime ayak uydurabilmelidir.

Teknoloji editörü olmak için ne yapmak gerekiyor?

Başlangıç için kendinize bir teknoloji blogu ya da YouTube kanalı açabilirsiniz. Kendi blogunuz yahut YouTube kanalınızdan çeşitli içerikler paylaşarak, hem kendinizi geliştirip kanıtlayabilir hem de haber sitelerinde teknoloji editörlüğü yapmak için kendi YouTube kanalınızı ve teknoloji blogunuzu referans gösterebilirsiniz.

Web sitesi forumları da başlangıç için biçilmiş kaftan olabilir. DonanımHaber Forum üzere platformlarda çeşitli mevzu başlıkları açıp, içerikler paylaşmanız ya da mevzulardaki soruları yanıtlamanız durumunda belli bir kitle edinerek, tanınırlığınız artacaktır. Bir sonraki etapta ise teknoloji haber sitelerinde freelance olarak çalışarak çeşitli teknolojik haberler yazabilirsiniz.

Teknoloji editörü olmak için aranan nitelikler neler?

Teknoloji editörü olmak için sahip olunması gereken özellikleri şu biçimde sıralayabiliriz:

  • Teknolojiyi yakından takip etmek ve muhakkak bir oranda bilgi birikimine sahip olmak
  • Okuduğunu anlayacak seviyede İngilizce yeterliliğine sahip olmak
  • Araştırmacı ve meraklı bir kişiliğe sahip olmak
  • Yaratıcı ve üretken olmak
  • Açık, akıcı ve tesirli bir anlatım yeteneğine sahip olmak
  • Türkçe’nin lisan kurallarına ve yapısına hakim olmak

Ek olarak temel seviyede fotoğraf ve görüntü düzenleme programlarını kullanabiliyor olmak, kurgu yapabilmek, yazılı içerikleri SEO uyumlu olacak halde üretebilmek de tercihen sahip olunması gereken nitelikler ortasında sıralanabilir.

Teknoloji editörü olmak için ne okumak gerekiyor?

Teknoloji editörü olmak için belli bir kısımda eğitim görme mecburiliği bulunmuyor. Kaldı ki bunun için özel bir lisans programı da bulunmuyor. Lakin vilayetle de bununla ilgili bir eğitim almak istiyorsanız; üniversitelerin “basın yayın ve gazetecilik” yahut “yeni medya” lisans programlarını tercih edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu