İnternet

Intel yalnızca 1 yıl dayanabildi, Blockscale 1000’in fişini çekti

Nisan 2022’de Intel birinci olarak “Bonanza Mine” olarak isimlendirildiği Blockscale ASIC çiplerini piyasaya sürmeyi planladığını duyurmuştu. Bu eserler bilhassa blok zinciri ve Bitcoin madenciliği pazarı için üretilmişti. Artık de Intel, Blockscale 1000 serisi için “kullanım ömrü sonu” etiketi koyduğunu duyurdu ve bu yongaların gelecekteki sürümlerini piyasaya sürmeyi planlamadığını açıkladı.

Intel sözcüsü yaptığı açıklamada şunları söyledi: “IDM 2.0’a yaptığımız yatırımlara öncelik verdiğimiz için, Blockscale müşterilerimizi desteklemeye devam ederken Intel Blockscale 1000 Serisi ASIC’in kullanım ömrünü sona erdirdik.”

Bu çipler 1 yıl evvel birinci defa duyurulduğunda Intel, Blockscale ASIC’in “bitcoin madenciliği şirketlerinin önümüzdeki yıllarda hem sürdürülebilirlik hem de hash oranı ölçeklendirme maksatlarına ulaşmalarına yardımcı olmada kıymetli bir rol oynayacağını” söylemişti. Çip, “580 GH/s’ye kadar hash oranı çalıştırma” takviyesi ile birlikte Özel İnançlı Hash Algoritması-256 (SHA-256) ASIC işlemcisine sahipti. Zincir başına 256 adede kadar entegre devre kullanabiliyordu.

Blockscale ASIC’in sevkiyatının 2022’nin 3’üncü çeyreğinde gerçekleşmesi planlanıyordu. Intel, bu çipler için satış ya da ünite sevkiyat sayılarını açıklamadı, fakat beklentileri karşılamadıklarını varsayabiliriz. Intel, öteki Bitcoin temalı ASIC eserleri olup olmadığı konusunda bir yorumda bulunmadı, lakin yalnızca şunları söyledi: “Pazar fırsatlarını izlemeye devam ediyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu