İnternet

Meta’dan Bir Avrupa Açıklaması Daha: “Kimseyi Tehdit Etmek İstemedik”

Meta, kısa mühlet evvel Avrupa’dan çekilebiliriz çıkışına açıklık getiren yeni bir açıklama daha yaptı. “Avrupa’dan muhakkak çekilmek istemediğini” belirten şirket, böylelikle pozisyonunu da netleştirdi.

Şirket, yeni açıklamasında Amerika ve Avrupa Birliği ortasındaki transatlantik kapalılık mutabakatını çevreleyen belirsizlik nedeniyle Facebook ve Instagram’ı Avrupa ülkelerinden çekmekle “tehdit etmediğini” söylüyor. Fakat sorunun çözülmesi gerektiğini de ekliyor.

Meta, Avrupa Birliği’ndeki Facebook ve Instagram üzere büyük web özelliklerine erişimi kapatmakla tehdit ettiğini açık bir formda reddeden bir blog yazısı yayınladı. Firma, “memleketler arası data transferleri etrafındaki meçhullükten kaynaklanan bir iş riskini belirlediğini” belirtti. Meta’nın söylediği üzere: “Milletlerarası bilgi transferleri, global iktisadın temelini oluşturur ve günlük hayatımız için temel olan birçok hizmeti dayanaklar. Farklı bölümlerdeki işletmelerin, uzun vadede transatlantik bilgi akışlarını korumak için net, global kurallara gereksinimi var.

Meta, şirketin son kar raporunda yaptığı açıklama nedeniyle Avrupa ülkelerindeki varlığını sürdürme konusundaki tavrını netleştirmek zorunda kalmış üzere görünüyor. Düzensizliğe neden olan birinci açıklamasında şirket, ABD ve Avrupa Birliği’nin yeni bir data transfer mutabakatını onaylamaması durumunda şirketin “Facebook ve Instagram dahil olmak üzere en değerli eser ve hizmetlerimizden kimilerini Avrupa’da sunamayabileceği” söylemişti.

Meta, ismini değiştirmeden evvel Facebook olarak bilinirken de misal ihtarlar yayınlamıştı. Lakin firma, bu ihtarlarda hiçbir hizmet ismi vermemişti. Bu sefer açıkça Facebook ve Instagram’dan bahsetmesi işin ciddiyetini gösteren bir ayrıntı olarak değerlendirilmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu